Πέμπτη 3 Οκτωβρίου 2013

Η δράση στο Τσάμπιονς λιγκ

Ολοκληρώθηκε και η δεύτερη αγωνιστική μέρα στο Τσάμπιονς λιγκ. Μεγάλη έκπληξη στο Τορίνο όπου η Γιουβέντους έμεινε στην ισοπαλία με την Γαλατάσεράυ. Μεγάλο διπλό για τον Ολυμπιακό επί της Άντερλεχτ ενώ Μπάγερν, Ρεάλ και Παρί πέτυχαν δεύτερες νίκες.

Πρώτος όμιλος
Με χτυπήματα στις καθυστερήσεις η Μπάγερν Λεβερκούζεν πήρε την νίκη επί της Σοσιεδάδ. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων των κάθε ημιχρόνων συγκεκριμένα οι Γερμανοί πήραν πολύτιμη νίκη με την Σοσιεδάδ να μένει με την πίκρα στα χείλη.
Στον άλλο αγώνα Σαχτιόρ και Μάνστεστερ Γιουνάιτετ μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις μένοντας στην ισοπαλία 1-1.

Σαχτιόρ-Μάνστεστερ Γιουνάιτετ 1-1 (0-1)
76΄ Τάισον-18΄ Ουέλμπεκ
Μπάγερν Λεβερκούζεν-Ρεάλ Σοσιεδάδ 2-1 (1-0)

Δεύτερος όμιλος
Η μεγάλη έκπληξη έγινε στο Τορίνο αφού η Γαλατάσεραυ κατάφερε να πάρει ισοπαλία από την Γιουβέντους! Μάλιστα η Γιουβέντους γύρισε το ματς στο 87΄ αλλά οι Τούρκοι απάντησαν άμεσα με τον Μπουλούτ.
Η Ρεάλ είχε άνετο βράδυ και κέρδισε εύκολα την Κοπεγχάγη έχοντας ως σκόρερ τους Ρονάλτο και Ντι Μαρία

Τρίτος όμιλος
Μεγάλη νίκη για τον Ολυμπιακό με σταρ τον Μήτρογλου που έκανε χατ-τρικ! Αν και πιέστηκε πολύ από την Άντερλεχτ ο Ολυμπιακός έβαζε σχεδόν ότι βρήκε και πέτυχε σπουδαία νίκη που τον βάλει και πάλι σε τροχιά πρόκρισης.
Η Παρί έδειξε ότι είναι το αφεντικό στον όμιλο μετά την νίκη της επί της Μπενφίκα με 3-0 σε ένα καταιγιστικό πρώτο ημίχρονο.

Τέταρτος όμιλος
Η Μπάγερν ήταν επιβλητική στο Μάντσεστερ και έδειξε γιατί πήρε πέρρσι τον τίτλο. Εξαιρετική η Μπάγερν δεν άφησε τον αντίπαλο της να αμφισβητήσει το ποιος θα ήταν ο νικητής.
Η ΤΣΚΚΑ έκανε τα πιο λίγα λάθη στον αγώνα αφού οι δύο τερματοφύλακες μάλλον ήταν σε άλλο γήπεδο. Πήρε την νίκη και ελπίζει και αυτή σε πρόκριση.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Βιτόρια Πλζεν 3-2
Μάνστεστερ Σίτι-Μπάγερν Μονάχου 1-3 (0-1)