Τρίτη 24 Σεπτεμβρίου 2013

WTA - Μαγική νίκη Μπουσάρ

Ευγενί Μπουσάρ ήταν η μεγάλη θριαμβεύτρια του ντέρμπι ανάμεσα στις δύο ανερχόμενες δυνάμεις της WTA και μετά από ένα συγκλονιστικό ματς, κατάφερε να ανατρέψει το προβάδισμα της Σλόαν Στίφενς, παίρνοντας παλικαρίσια πρόκριση στον 3ο γύρο του Premier 5 τουρνουά στο Τόκιο, Pan Pacific Open.

Ένα συναρπαστικό παιχνίδι με πολλές διακυμάνσεις και εναλλαγές μομέντουμ, πραγματοποιήθηκε την Τρίτη στο Τόκιο, στο πλαίσιο του 2ου γύρου στο πρώτο από τα δύο μεγάλα Ασιατικά τουρνουά του γυναικείου tour.

Η Ευγενί Μπουσάρ, παρότι έδειχνε να χάνει τον έλεγχο μετά το εκπληκτικό της ξεκίνημα στο ματς, κατάφερε να επανέλθει και να φτάσει σε μια απίστευτη νίκη επί της Σλόαν Στίφενς, με την Αμερικανίδα να έχει πολλές ευκαιρίες να τελειώσει την υπόθεση πρόκριση, παρουσιάζοντας όμως αδυναμία στο να κλείσει το ματς.

Μετά από 2 ώρες και 19 λεπτά αγώνα, η 19χρονη Καναδή έφτασε στο σπουδαίο5-7, 7-6(7), 6-3 επί της Αμερικανίδας, Νο9 του ταμπλό και προκρίθηκε πανηγυρικά στον 3ο γύρο της διοργάνωσης των 2.3εκ. δολαρίων.

Η Μπουσάρ, Νο46 στον κόσμο, προγήθηκε με 5-0 games στο 1ο σετ, ωστόσο δεν μπόρεσε να σταματήσει την αντεπίθεση της Στίφενς η οποία με 7 συνεχόμενα κερδισμένα games, πήρε προβάδισμα στα σετς.

Στο 2ο σετ η 20χρονη Αμερικανίδα είχε 4 ευκαιρίες να προηγηθεί με διπλό break ενώ στο 5-4 σέρβιρε για τη νίκη, χωρίς αποτέλεσμα.

Αφού η Μπουσάρ κατάφερε να πάρει το 2ο σετ στο κλειστό tie break με 9-7, στο 3ο σετ παρουσιάστηκε πιο συγκροτημένη και χωρίς να απειληθεί καθόλου το σερβίς της, έφτασε στη μεγάλη νίκη.

Στη φάση των "16" του Τόκιου, η Μπουσάρ θα συναντήσει το Νο6 του ταμπλό και πρώην Νο1 της κατάταξης, Γέλενα Γιάνκοβιτς η οποία λίγο αργότερα επικράτησε με 6-4, 6-1 της Αγιούμι Μορίτα.

Την εξαιρετική της εκκίνηση στην Ιαπωνία, συνέχισε και η Άννα Ιβάνοβιτς.

Η επίσης πρώην Βασίλισσα της WTA, δεν συνάντησε δυσκολίες απέναντι στην Ελίνα Σβιτολίνα και με 6-3, 6-0 επί της Ουκρανής, σφράγισε τη συμμετοχή της στον 3ο γύρο της διοργάνωσης εκεί όπου περίμενε το Νο5 του ταμπλό, Αντζέλικα Κέρμπερ.

15-Σοράνα Κιρστέα και 16-Ντομίνικα Τσιμπούλκοβα, πήραν επίσης το εισιτήριο για τον 3ο γύρο μετά τις straight sets νίκες τους κόντρα σε Ντόι και Ντελάκουα αντίστοχα.

Η Κιρστέα θα αντιμετωπίσει τη Σβετλάνα Κουζνέτσοβα στη φάση των "16", μετά τη σπουδαία νίκη της Ρωσίδας επί του Νο3 του ταμπλό και ντεφορμέ το τελευταίο διάστημα, Σάρα Εράνι με 6-4, 6-4.

Αργότερα (13:00GR) αγωνίζονται Αζαρένκα και Βίνους Γουίλιαμς στο ντέρμπι του 2ου γύρου.

Τρίτη 24/09: 2ος γύρος Pan Pacific Open
4-Wozniacki (Denmark) beat Pennetta (Italy) 6-2 6-3
12-Stosur (Australia) beat Date-Krumm (Japan) 6-3 7-6(2)
Rybarikova (Slovakia) beat 14-Flipkens (Belgium) 6-2 6-3
6-Jankovic (Serbia) beat Morita (Japan) 6-4 6-1
Keys (U.S.) beat Shuai (China) 7-5 6-2
Bouchard (Canada) beat 9-Stephens (U.S.) 5-7 7-6(7) 6-3
11-Ivanovic (Serbia) beat Svitolina (Ukraine) 6-3 6-0