Τετάρτη 16 Οκτωβρίου 2013

ATP - Μια απ'τα ίδια για Μάρκο

Η φετινή αγωνιστική κατρακύλα του Μάρκου Παγδατή συνεχίστηκε στο Kremlin Cup της Μόσχας, με τον Ευγένι Ντονσκόι να δείχνει πιο διψασμένος για τη νίκη και να την πετυχαίνει έναντι του απογοητευτικού, σε ένα ακόμη τουρνουά, Κύπριου, παίρνοντας την πρόκριση για το 2ο γύρο της indoor διοργάνωσης στην πατρίδα του.

Την τρίτη του συνεχόμενη ήττα στο tour, γνώρισε ο Μάρκος Παγδατής απ'τον 23χρονο Ρώσο, Ευγένι Ντονσκόι στη μεταξύ τους αναμέτρηση για τον 1ο γύρο του Kremlin Cup την Τρίτη.

Ο Κύπριος πρωταθλητής, κατάφερε να ισοφαρίσει το προβάδισμα που πήρε ο αντίπαλός του στο 1ο σετ, όμως έδειξε ανήμπορος να ολοκληρώσει την ανατροπή, γνωρίζοντας την 21η ήττα του στην πολύ κακή σεζόν που διανύει (14-21).

Στο ξεκίνημα της εβδομάδας, ο Μάρκος έχασε άλλες 10 θέσεις και βρέθηκε στο Νο75 της παγκόσμιας κατάταξης, τη χαμηλότερη θέση απ'τον Οκτώβριο του 2009 (Νο87).

Ο Ντονσκόι, Νο84 στον κόσμο, παίζοντας πιο ουσιαστικά και επιθετικά, έφτασε δίκαια στη νίκη με 6-3, 3-6, 6-4 και στο 2ο γύρο του indoor τουρνουά της πατρίδας του, θα αντιμετωπίσει το Νο1 του ταμπλό, Ρισάρ Γκασκέ ο οποίος είχε bye στον 1ο γύρο.

Το προηγούμενο τουρνουά του Παγδατή ήταν το Japan Open όπου ηττήθηκε στον 1ο γύρο απ'τον μετέπειτα πρωταθλητή Χουάν Μάρτιν Ντελ Πότρο και μετά από ένα διάλειμμα δύο εβδομάδων, επέστρεψε για το τελείωμα στη σεζόν, όχι όμως με τον καλύτερο τρόπο.

Στο εναρκτήριο σετ, ο Ντονσκόι με δύο break, ένα στο ξεκίνημα και άλλο ένα στο τέλος, έφτασε με σχετική άνεση στο 6-3 σε 33 λεπτά.

Η αντίδραση του Παγδατή ήταν άμεση και παίζοντας περισσότερο μέσα στο court, πλήρωσε ακριβώς με το ίδιο νόμισμα τον αντίπαλό του, ισοφαρίζοντας με δύο breaks.

Ο 28χρονος απ'τη Μεγαλόνησο, έχασε διπλή ευκαιρία για break στο πρώτο service game του Ντονσκόι στο καθοριστικό σετ και μετά δέχθηκε το break στο 5ο game (3-2), χωρίς να έχει τα όπλα για να ανατρέψει την κατάσταση.

Τρίτη 15/10: 1ος γύρος Kremlin Cup
Sela (Israel) beat Karatsev (Russia) 6-4 6-3
Donskoy (Russia) beat Baghdatis (Cyprus) 6-3 3-6 6-4
Golubev (Kazakhstan) beat Nedovyesov (Ukraine) 6-2 7-5
Lorenzi (Italy) beat Volandri (Italy) 3-6 7-5 4-1 (Volandri retired)
Kukushkin (Kazakhstan) beat Bogomolov Jr (Russia) 6-4 6-1

Τρίτη 15/10: 1ος γύρος WTA Kremlin Cup
Vesnina (Russia) beat Shvedova (Kazakhstan) 6-1 6-2