Πέμπτη 13 Ιουνίου 2013

Μας συγχωρείτε διακοπή, με ΠΑΟ Πρωταθλητή

Ο τρίτος τελικός μεταξύ Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού διεκόπη (κι ενώ το σκορ ήταν 72-76) 1:27 πριν τη λήξη του με υπαιτιότητα του Ολυμπιακού και κατακυρώνεται 0-20 υπέρ των πρασίνων, οι οποίοι με 3-0 νίκες στην τελική σειρά, επέστρεψαν στην κορυφή της Α1.

Αιτία της διακοπής ήταν η εισβολή οπαδών του Ολυμπιακού πίσω από τον πάγκο του τριφυλλιού και η επίθεση σε παίκτες και μέλη του τεχνικού επιτελείου. Οι διαιτητές -βάσει κανονισμού- ζήτησαν την εκκένωση του γηπέδου για να συνεχιστεί το παιχνίδι, αλλά η παρουσία περίπου 50 φιλάθλων στις εξέδρες, τους οδήγησε στην οριστική διακοπή του αγώνα. Βαριά τιμωρία περιμένει τον Ολυμπιακό, από τον οποίο θα αφαιρεθούν βαθμοί στο νέο πρωτάθλημα.

Φυσικά, όλα όσα συνέβησαν το βράδυ της Τετάρτης (12/6) προς ξημέρωμα Πέμπτης (13/6) μάς έχουν γίνει αηδιαστική συνήθεια, όπου κι αν αγωνίζονται οι δύο ομάδες παρουσία των οπαδών τους. Είτε αυτό είναι το ΣΕΦ, είτε το ΟΑΚΑ, είτε το Ελληνικό...

Οσον αφορά το αγωνιστικό, Διαμαντίδης και Τσαρτσαρής επέστρεψαν από το παρελθόν και έδειξαν το δρόμο για το μέλλον. Με κορυφαίους... τις δύο παλιοσειρές, ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά στο σκορ 72-76 μέχρι τη στιγμή της διακοπής.

Ο ΑΓΩΝΑΣ: Mε τον Λο να ξεκινάει για πρώτη φορά στην σειρά τελικών και με επιθετική άμυνα, ο Ολυμπιακός κατάφερε να προηγηθεί 8-3 στο 3', αλλά ακολούθησε ένα απίστευτο επιθετικό κρεσέντο του Παναθηναϊκού έξω από τα 6,75μ. Με 6/7 τρίποντα (86%!), οι πράσινοι όχι μόνο έχτισαν ένα σερί 0-10 (από 8-3 σε 8-13), αλλά έφτασαν τη διαφορά και στο +10 στο 9' (14-24), χάρη στις "βόμβες" των Διαμαντίδη (2/2), Ματσιούλης (2/3), Τσαρτσαρή (1/1) και Ούκιτς (1/1). Με τον Τζος Πάουελ να φορτώνεται από το 7' με 3 φάουλ, η πρώτη περίοδος έκλεισε 17-24, κι αυτό χάρη σε τρία συνεχόμενα τρίποντα του Γιώργου Πρίντεζη, ο οποίος ήταν αυτός που ξεκόλλησε τον Ολυμπιακό από τους 8 πόντους!

Το 14-24 του 9' μετετράπη σε 22-24 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, χάρη σε δύο βολές του Κάιλ Χάινς κι ένα γκολ - φάουλ του Κατσίβελη. Οι γηπεδούχοι έδειξαν να έχουν πιο καθαρό μυαλό στην επίθεση, σε σχέση με το πρώτο δεκάλεπτο και ολοκληρώνοντας ένα επιμέρους σκορ 16-4, προηγήθηκαν 30-28 στο 14'. Ακολούθησε ένα κακό -παραγωγικά- τετράλεπτο για τις δύο ομάδες, με τον Παναθηναϊκό να σκοράρει μόνο από βολές και τον Ολυμπιακό να διατηρείται μπροστά στο σκορ (33-32 στο 18') και να παίρνει αέρα 4 πόντων, με τρίποντο του Περπέρογλου (36-32).

Μετά το καλάθι του Λάσμε στο 15' (είχε ισοφαρίσει 30-30), οι πράσινοι ξανασκόραραν εντός πεδιάς στο 18':30", με τον Ματσιούλις να μειώνει σε 36-35, με γκολ φάουλ, πριν ο Χάινς διαμορφώσει το σκορ ημιχρόνου (39-35), επίσης με έμμεσο τρίποντο (σκορ δεκαλέπτου: 22-11). Ο αμερικανός σέντερ (;) του Ολυμπιακού σε 14 λεπτά συμμετοχής είχε 3/3 δίποντα, 3/3 βολές, 0 φάουλ, 3 κερδισμένα, 0 λάθη και 7 ριμπάουντ! Από την άλλη, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κώστας Τσαρτσαρής (9π.), με 1/3 διπ., 1/1 τρ., 4/7 βολές, αλλά και 3 ασίστ - 4 κερδισμένα φάουλ.

Με τους Ούκιτς και Διαμαντίδη να βρίσκουν το χέρι τους έξω από τα 6,75μ., ο Παναθηναϊκός έχτισε γρήγορα ένα 2-8 και προσπέρασε 41-43 στο 22'. Ακολούθησαν δύο εκπληκτικές φάσεις με τους Σπανούλη και Γκιστ να πετυχαίνουν έμμεσα 4ποντα (τρίποντο και φάουλ!) και τον Ματσιούλις να κάνει το 45-49 για το τριφύλλι στο 24'. Μετά τον Πάουελ και ο σέντερ του ΠΑΟ, Στεφάν Λάσμε φορτώθηκε με 3 φάουλ στο 24'. Ο Ολυμπιακός, χάρη στην αυτοθυσία του Χάινς, απάντησε με 5-0 και ξαναπήρε κεφάλι στο σκορ (50-49), αλλά ο Μπράμος με το 10ο τρίποντο του Παναθηναϊκού (σε 14 προσπάθειες!) έκανε το 52-53. Ενας Τσαρτσαρής βγαλμένος από τα παλιά έκανε το 55-56 με καλάθι και (το 6ο κερδισμένο) φάουλ και ο Ούκιτς το 55-58 στο 29'. Ο Σλούκας απάντησε με το τρίτο... τετράποντο της βραδιάς και ξανάδωσε το προβάδισμα στους ερυθρόλευκους (59-58) και απάντησε σε νέο καλάθι του Τσαρτσαρή, ο οποίος έφτασε τους 14 πόντους (61-60 τέλος 3ης περιόδου).

Με Λάσμε και Κάρι να σκοράρουν κάτω από το καλάθι, ο Παναθηναϊκός προσπέρασε 61-64, αλλά φορτώθηκε νωρίς με 3 ομαδικά φάουλ. Αυτό, όμως, δεν επηρέασε τον Δημήτρη Διαμαντίδη, ο οποίος με δύο συνεχόμενα τρίποντα και 5/8 συνολικά, εκτόξευσε τη διαφορά στο +7 για τον Παναθηναϊκό (63-70 στο 33'). Ακολούθησε ένα νευρικό 3λεπτο για τον Παναθηναϊκό, στο οποίο ο Ολυμπιακός έκανε ένα σερί 9-0 και προηγήθηκε 72-70 στο 36':30". Ο Παναθηναϊκός έβαλε τέλος στο επιθετικό μπλακ άουτ από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, με του Λάσμε και Διαμαντίδη να κάνουν το 72-74 και τον Ούκιτς να κάνει καθοριστικό κλέψιμο, πριν ο Λάσμε από θέση... οφσάιντ κάνει με κάρφωμα το 72-76 στο 39'.

Ο Ολυμπιακός πήρε τάιμ άουτ και ακολούθησε πανδαιμόνιο πίσω από τον πάγκο του Παναθηναϊκού με εισβολή των οπαδών, δυναμιτάκια και καπνογόνα. Απέμενε 1.27" και το παιχνίδι διεκόπη, μέχρι να εκκενωθεί το γήπεδο. Αυτό δεν κατέστη δυνατό και το παιχνίδι κατακυρώθηκε υπέρ του Παναθηναϊκού.