Τετάρτη 18 Σεπτεμβρίου 2013

Europa League- Με οδηγό την πρόκριση

Ο ΑΠΟΕΛ αντιμετωπίζει την Μακάμπι Τελ Αβίβ αύριο στην πρεμιέρα του ομίλου του για το Γιουρόπα Λιγκ. Με τους γείτονες αναμετρηθήκαμε άλλες τρεις φορές συνολικά (2 σε νοκ άουτ αγώνες και μια σε φάση ομίλων Γιουρόπα λιγκ)

Στην προϊστορία έχουμε από μια πρόκριση ενώ μετράμε τρεις νίκες, δύο ήττες και μια ισοπαλία. Στα γκολ 8-8. Χαρακτηριστικά μόνο ΑΕΚ και ΑΠΟΕΛ έχουν αντιμετωπίσει ομάδες από την γείτονα χώρα.

Μάλιστα ο ΑΠΟΕΛ έχει γλυκές αναμνήσεις αφού την περίοδο 2005/06 είχε βρεθεί και πάλι αντιμέτωπος με την Μακάμπι καταφέρνοντας να περάσει στον επόμενο γύρο.

Στον αγώνα του ΓΣΠ ο Νεοφύτου είχε δώσει προβάδισμα με 1-0 στην ομάδα. Στον επαναληπτικό το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση μετά το γκολ του Νίμνι στο 63΄ λεπτό. Ο ΑΠΟΕΛ όμως με δύο κολλητά γκολ των Μακρίδη και Νεοφύτου στο 93΄ και 95΄ κατάφερε να πάρει την πρόκριση παρά το γκολ του Μέσικα στο 117΄.

Όλες οι αναμετρήσεις

12.08.2004 2004/05 UC Second qualifying round AEK Larnaca - Maccabi Petah Tikva 3:0 (3:0)

26.08.2004 2004/05 UC Second qualifying round Maccabi Petah Tikva - AEK Larnaca 4:0 (4:0)

11.08.2005 2005/06 UC Second qualifying round APOEL - Maccabi Tel Aviv 1:0 (0:0)

25.08.2005 2005/06 UC Second qualifying round Maccabi Tel Aviv - APOEL 2:2 (0:0)

15.09.2011 2011/12 EL Group stage Maccabi Haifa - AEK Larnaca 1:0 (0:0)

01.12.2011 2011/12 EL Group stage AEK Larnaca - Maccabi Haifa 2:1 (1:0)