Παρασκευή 15 Νοεμβρίου 2013

ΑΝΟΡΘΩΣΗ - Η πορεία της «Κυρίας» σε αριθμούς...

Συμπληρώσαμε ήδη το 1/4 του πρωταθλήματος και θα προσπαθήσουμε να δούμε λίγο την πορεία της Ανόρθωσης μέσα από αριθμούς και στατιστικά.

Η πορεία (βαθμολογία και αγωνιστική κατάσταση)

Ως γνωστό η «Κυρία» βρίσκεται στην 5η θέση με 18 βαθμούς και μετρά 6 νίκες, 3 ήττες και καμία ισοπαλία. Διαθέτει την καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος με 22 γκολ ενώ έχει 12 τέρματα παθητικό. Έχει 7 βαθμούς λιγότερους σε σχέση με την περσινή σεζόν που είχε 25 και μοιραζόταν την κορυφή με το ΑΠΟΕΛ.

Τα αγωνιστικά... καμώματα της ομάδας του Ζόρζε Κόστα είναι γνωστά. Μπήκε φουριόζα στο πρωτάθλημα ρίχνοντας τριάρες σε Ομόνοια και Απόλλωνα αλλά εδώ και ένα μήνα και πήρε τον κατήφορο. Το θετικό για την ομάδα της Αμμοχώστου ότι στα 4 ματς που έδωσε μέσα σ' αυτο τον άσχημο μήνα κέρδισε τα δύο και έχασε τα εκτός έδρας ντέρμπι με ΑΠΟΕΛ και ΑΕΛ. Φυσικά με την μπάλα που παίζει και με τις αδυναμίες που παρουσιάζει αμυντικά τα πράγματα δείχνουν να είναι δύσκολα για το μέλλον. Φυσικά μας έδειξε πολύ διαφορετικό πρόσωπο στο ξεκίνημα και ο Ζόρζε Κόστα καλείται να το επαναφέρει...

Δεν έχασε λεπτό ο Κολαούτι (τα λεπτά συμμετοχής)
Μέχρι στιγμής αγωνίστηκαν 20 ποδοσφαιριστές. Ο μοναδικός που δεν έχει χάσει ούτε λεπτό είναι ο Ρομπέρτο Κολαούτι (810 λεπτά). Ακολουθεί από κοντά ο Αλέξα με 791 λεπτά ενώ τρίτος στη σχετική λίστα είναι ο Φοφανά με 758'. Τον λιγότερο χρόνο συμμετοχής έχει ο νεαρός Ανδρέου ο οποίος έπαιξε 7 λεπτά στο Παφιακό με την ΑΕΚ Κουκλιών.

Καλύτερη επίθεση
Εφτά ποδοσφαιριστές πέτυχαν τα 22 γκολ της Ανόρθωσης μέχρι τώρα. Ο Ρομπέρτο Κολαούτι πέτυχε 8, σχεδόν το 1/3 και είναι ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος. Ο Αλέξα πέτυχε 4 μέχρι τώρα και έκανε ρεκόρ καριέρας.

Σκοράρει πολύ στο τέλος
Όπως προαναφέραμε η «Κυρία» πέτυχε 22 γκολ μέχρι τώρα και έχει μέσο όρο 2.5 γκολ ανά αγώνα περίπου. Καθόλου άσχημο νούμερο. Είναι ξεκάθαρο ότι η ζημιά γίνεται στην άμυνα...Ιδιαίτερα ενδιαφέρον στατιστικό το γεγονός ότι η Ανόρθωση πέτυχε τα περισσότερα της γκολ στο τέλος των δύο ημιχρόνων. Έξι στο πρώτο και εφτά στο δεύτερο.