Τετάρτη 28 Αυγούστου 2013

ATP: Πρεμιέρα στο ρελαντί για Βασιλιά

Χωρίς να χρειαστεί να παίξει το καλύτερό του τένις, ο Ρότζερ Φέντερερ ξεπέρασε με χαρακτηριστική άνεση το ακίνδυνο εμπόδιο του Γκρέγκα Ζέμλια στην εξ'αναβολής πρεμιέρα του στο US Open και ξεκινήσε με straight sets νίκη την προσπάθεια επιστροφής στους Grand Slam τίτλους, έχοντας μπροστά του τον Κάρλος Μπέρλοκ στο 2ο γύρο.

Με μια ημέρα καθυστέρηση, απ'το προγραμματισμένο του ντεμπούτο στη Νέα Υόρκη, ο Ρότζερ Φέντερερ "καθάρισε" με συνοπτικές διαδικασίες τον πρώτο αντίπαλό του στο Μεγάλο Μήλο.

Ο 32χρονος Ελβετός, ήταν όσο καλός έπρεπε ώστε να μην αντιμετωπίσει προβλήματα απ'τον Ζέμλια τον οποίον κέρδισε άνετα με 6-3, 6-2, 7-5 στο τελευταίο ματς του Arthur Ashe για το απογευματινό session της 2ης ημέρας στο Όπεν των ΗΠΑ.

Έχοντας απέναντί του έναν απ'τους επιτυχημένους τενίστες που έχουν περάσει απ'τα γήπεδα του National Tennis Center της Νέας Υόρκης, ο Γκρέγκα Ζέμλια δεν μπόρεσε να δικαιολογήσει καθόλου έστω και την παρουσία του σε 1ο γύρο Grand Slam διοργάνωσης.

Ο Φέντερερ, χωρίς να κάνει κάτι το τρομερό, κέρδιζε με ευκολία τους πόντους και χάρη στο break που πέτυχε στο 8ο game (5-3) του εναρκτήριου σετ, έφτασε σε μόλις 25 λεπτά στην κατάκτηση του 1ου σετ με 6-3.

Η κυριαρχία του Ελβετού στο court συνεχίστηκε και στο 2ο σετ κομμάτι της αναμέτρησης, με τον μαέστρο να πετυχαίνει δύο breaks και να μην απειλείται καθόλου το σερβίς του, κάνοντας με χαρακτηριστική άνεση το 2-0 στα σετς μετά από μόλις 48 λεπτά αγώνα!

Στο 3ο σετ, ο Φέντερερ έδειξε σημάδια χαλαρότητας και εκνευρισμού, όταν σπατάλησε το break που πέτυχε στο 7ο game (4-3) με τον Ζέμλια να ισοφαρίζει σε 4-4, όμως λίγο αργότερα το Νο7 του ταμπλό πέτυχε και νέο break (6-5), σφραγίζοντας την εύκολη νίκη του μετά από 1 ώρα και 33 λεπτά αγώνα στο κεντρικό court.

"Νιώθω υπέροχα που επιστρέφω στη Νέα Υόρκη. Είμαι τυχερός που έχω παίξει τόσες πολλές φορές σε αυτό το court. Είμαι χαρούμενος που πέρασα στο 2ο γύρο. Δεν υπήρχε λόγος να χάσω τη ψυχραιμία μου, ακόμα κι όταν ο αντίπαλός μου πήρε πίσω το break" δήλωσε ο Φέντερερ στη συνέντευξη εντός court.

Στο 2ο γύρο του Αμερικανικού Όπεν, ο Φέντερερ θα συναντήσει τον Αργεντινό, Νο48 στον κόσμο, Κάρλος Μπέρλοκ ο οποίος νωρίτερα επιβλήθηκε με 6-3, 3-6, 6-7(6), 6-4, 6-2 του Σαντιάγκο Ζιράλδο.

Τρίτη 27/08: 1ος γύρος US Open

7-Federer (Switzerland) beat Zemlja (Slovenia) 6-3 6-2 7-5
Dutra Silva (Brazil) beat Pospisil (Canada) 4-6 3-6 7-6(9) 6-2 7-6(10)
Chardy (France) beat Stakhovsky (Ukraine) 6-4 4-6 6-2 4-6 6-4
Berlocq (Argentina) beat Giraldo (Colombia) 6-3 3-6 6-7(6) 6-4 6-2
26-Querrey (U.S.) beat Pella (Argentina) 7-6(3) 4-6 6-1 6-2
13-Isner (U.S.) beat Volandri (Italy) 6-0 6-2 6-3
Monfils (France) beat Ungur (Romania) 6-1 6-2 6-0