Τετάρτη 7 Αυγούστου 2013

ΑΕΛ-Φούλαμ 1-1: Γλυκό φινάλε

Θετικό το τελευταίο τέστ της ΑΕΛ επί αγγλικού εδάφους μετά και την ισοπαλία 1-1 με την Φούλαμ.

Η ομάδα του Λίτο Βιντιγκάλ απέδωσε καλό ποδόσφαιρο, κυρίως στην επανάληψη, απέναντι στην αγγλική Φούλαμ του Γιώργου Καραγκούνη.

Το γκολ της λεμεσιανής ομάδας σημείωσε ο Εντμάρ στο 52' ενώ οι Άγγλοι είχαν προηγηθεί στο 5' με τον Ισλάμοβιτς.

Με τον καλύτερο τρόπο αποχαιρετά την Αγγλία η ΑΕΛ, αφού στο τελευταίο της τεστ πήρε πολύ καλό βαθμό. Αποδίδοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, απέσπασε ισοπαλία από τη Φούλαμ. Οι Αγγλοι δεν απείλησαν παρά σε μία φάση στην επανάληψη και η ΑΕΛ θα μπορούσε να πάρει και τη νίκη, καθώς είχε αρκετές ευκαιρίες σ' αυτό το διάστημα.

Το live:

Η ενδεκάδα της ΑΕΛ: Φεγκρουζ, Ουόν, Γκαούτσο, Μιγκέλ, Αϊρόσα, Νικολάου, Μπεμπέ, Μοντέιρο, Εντμάρ, Κάσιο, Σα.

Φούλαμ: Στοκντέιλ, Πέισλι, Σεντέρος, Ρίσε, Κασάμι, Καραγκούνης, Νταφ, Ισλάμοβιτς, Χιουζ, Φράι, Ντέιβιντ.

Απέναντι στην ΑΕΛ αγωνίζεται και ο αρχηγός της Εθνικής Ελλάδας, Γιώργος Καραγκούνης.

5' 1-0 η Φούλαμ με κοντινή κεφαλιά του Ισλάμοβιτς.

20' Ισορρόπησε κάπως τον αγώνα η ΑΕΛ και προσπάθησε να απειλήσει 2 φορές από τα πλάγια. Στον πάγκο της αγγλικής ομάδας βρίσκεται ο Μάρτιν Γιόλ.

38' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ με το δυνατό σουτ του Σα να περνάει μόλις έξω.

43' Νέα προσπάθεια του Σα από μακριά όμως η μπάλα περνάει αρκετά μέτρα έξω.

Τέλος ημιχρόνου με την Φούλαμ να έχει την κατοχή και το προβάδισμα και την ΑΕΛ τις ευκαιρίες.

Ξεκίνησε το Β' ημίχρονο χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες.

52' Ισοφαρίζει η ΑΕΛ με πολύ ωραίο σουτ του Εντμάρ από πλάγια με την μπάλα να κτυπά πρώτα στο δοκάρι και να καταλήγει στα δίκτυα.

60' Αλλαγή για ΑΕΛ με τον Κάσιο να δίνει την θέση του στον Ταρτζίνιο. Καλύτερη η ΑΕΛ στην επανάληψη

67' Απευθείας φάουλ του Σα η μπάλα περνάει άουτ. Δεν έχει καταφέρει να απειλήσει η Φούλαμ ακόμη στην επανάληψη

69' Έξω Νικολάου και Μοντέιρο, μέσα Σακέτι και Οχένε

70' Καλή ευκαιρία για την Φούλαμ με κοντινή κεφαλιά ο Φεγκρούζ όμως σε ετοιμότητα αποκρούει.

71' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπεμπέ αποκρούει εντυπωσιακά ο πορτιέρο της αγγλικής ομάδας.

83' Ωραίο σουτ του Ταρτζίνιο και απόκρουση από τον αντίπαλο τερματοφύλακα

84' Νέα αλλαγή για ΑΕΛ. Εκτός ο Σα, μέσα ο Έμπο

85' Νέο σουτ του Ταρτζίνιο η μπάλα όμως περνάει έξω.