Πέμπτη 18 Ιουλίου 2013

Ήττα από τον ΠΑΟΚ (1-0)

Έχοντας την κατοχή, όχι όμως και το γκολ, το ΑΠΟΕΛ δέχτηκε την ήττα με 1-0 από τον ΠΑΟΚ στο πρώτο από τα δύο εναπομείναντα φιλικά που θα δώσει σε αυστριακό έδαφος.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε οΣαλπιγγίδης στο 17'.

Ο Πάουλο Σέρτζιο επέλεξε τους Χιώτη, Σέρζιο, Ολιβέιρα, Αμορίν, Κλουκόφσκι, Μοράις, Γκόμες, Μπενασούρ, Μαντούκα, Αλεξάνδρου και Σωτηρίου ως αρχική ενδεκάδα.

Από ένα ημίχρονο είχαν οι δύο ομάδες, με τον ΠΑΟΚ να υπερέχει στο πρώτο και το ΑΠΟΕΛ να ισορροπεί στο δεύτερο.

Στο πρώτο μέρος έγινε πιο καλό παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν καλές προϋποθέσεις για γκολ. Πέραν του γκολ στο 17, δημιουργήθηκαν κάποιες καλές ευκαιρίες χωρίς να αλλάξει το τελικό σκορ.

Από τις ευκαιρίες που ξεχώρισαν για τους πορτοκαλί, ήταν η φάση του 30ου λεπτού, όταν ο Μαντούκα είδε τον Βίτορ να βάζει με προβολή το σώμα του και να αποκρούει το σουτ του.

Έξι λεπτά μετά και ο Σωτηρίου είδε τον ίδιο παίχτη πάλι να σώζει για την ομάδα του, με τον ίδιο τρόπο. Δύο λεπτά μετά και ο ΠΑΟΚ έχασε σπουδαία ευκαιρία, όταν ο Γεωργιάδης δεν κατάφερε με σουτ σε κενή εστία να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα.

Στο δεύτερο μέρος έπεσε ο ρυθμός, με το ΑΠΟΕΛ να κρατά περισσότερο μπάλα, χωρίς όμως να φανεί απειλητικό.

Έγιναν μαζικές αλλαγές, χωρίς ωστόσο να αλλάξει κάτι ως προς το αποτέλεσμα.

Ανεπίσημο ντεμπούτο πραγματοποίησε με τους πορτοκαλί ο Βινίσιους.

Το live:

90' Τέλος αγώνα
75' Χάλασε ο ρυθμός του αγώνα με τις πολλές αλλαγές
70' Μαζικές αλλαγές για τους πορτοκαλί
65' Διάλειμμα για ξεκούραση
63' Πιο δραστήριο επιθετικά το ΑΠΟΕΛ, χωρίς όμως να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις
60' Χωρίς τη μεγάλη φάση το πρώτο τέταρτο
46' Έναρξη β' μέρους
45' Τέλος ημιχρόνου
38' Πλασέ του Γεωργιάδη προ κενής εστίας καταλήγει άουτ. Μεγάλη στιγμή για τον ΠΑΟΚ
36' Σουτ ο Σωτηρίου, ο Βίτορ πάλι σώζει με το σώμα του
33' Καλή στιγμή και για τον ΠΑΟΚ, όταν ο Σαλπιγγίδης δοκίμασε 2 φορές το σουτ, η μπάλα σταμάτησε σε σώματα
30' Εξαιρετική ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ, με τον Μαντούκα να σουτάρει προ κενής εστίας και τον Βίτορ να επεμβαίνει τελευτάια στιγμή, από το ύψος του πέναλτι
17' Ανοίγει το σκορ ο ΠΑΟΚ με τον Σαλπιγγίδη. Ο Ελλαδίτης με όμορφη ενέργεια στέλλει τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Χιώτη, ανοίγοντας το σκορ
15' Χωρίς κάποια άλλη ιδιαίτερη φάση το πρώτο τέταρτο
4' Απαντάει το ΑΠΟΕΛ, με εν κινήσει σουτ του Μαντούκα, η μπάλα λίγο έξω
3' Πρώτο σουτ στον αγώνα από τον Αθανασιάδη, η μπάλα άουτ
1' Αρχίζει η αναμέτρηση