Τετάρτη 22 Ιανουαρίου 2014

Κύπελλο: ΑΕΛ - ΑΠΟΕΛ 0 - 1 - Το ήθελε, το πήρε!

Το εισιτήριο για τους «8» του Κυπέλλου Coca-Cola εξασφάλισε με δεύτερη νίκη (με το ίδιο σκορ) το ΑΠΟΕΛ, κερδίζοντας με 1-0 την ΑΕΛ στο Τσίρειο, το απόγευμα της Τετάρτης (22/01). Σκόρερ για τους «γαλαζοκίτρινους» της Λευκωσίας ο Μαντούκα, με ασσίστ απ’ τον Ντε Βινσέντι που έκανε ένα πολύ καλό ντεμπούτο.

Α ΜΕΡΟΣ

Ο Ντε Βινσέντι θέλησε νωρίς να ανοίξει λογαριασμό με τη φανέλα του ΑΠΟΕΛ, όταν στο 2’ έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έξω. Η ΑΕΛ στη συνέχεια προσπάθησε να επιβάλλει τον ρυθμό της, κράτησε μεν μπάλα χωρίς όμως ουσία, σε ένα διάστημα που υπήρχαν μπόλικα νεύρα. Βρήκε κάποιες ευκαιρίες με Καλουτζέροβιτς και Σακέτι, όχι όμως την μεγάλη φάση, η οποία ήρθε στο 36’ αλλά ανήκε στο ΑΠΟΕΛ. Ο Ντε Βινσέντι, πέρασε τον Πότοκαρ και βρέθηκε μόνος απέναντι στον Φεγκρούς, το σουτ όμως του Αργεντινού κατέληξε στην αγκαλιά του Μαροκινού. Η ΑΕΛ έκανε στη συνέχεια τη δική της καλή φάση, όταν ο Χιώτης έδιωξε με υπερένταση το φάουλ που εκτέλεσε ο Μοντέιρο. Στο 41’ άλλη μία καλή φάση για τους φιλοξενούμενους, με τον Αμορίν να κάνει την κεφαλιά πολύ κοντά στην εστία, η μπάλα να σκάει στο έδαφος και να φεύγει άουτ.

Β ΜΕΡΟΣ

Η ομάδα του Γιώργου Δώνη ήταν αυτή που μπήκε πιο δυναμικά και νωρίς βρήκε ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον Μαντούκα. Ακολούθησε ένα διάστημα φοβερής πίεσης απ’ τους «γαλαζοκίτρινους» της Λευκωσίας, με πολύ καλές ευκαιρίες. Η ΑΕΛ προσπάθησε στη συνέχεια να φτιάξει κάποια φάση, με το πλασέ του Καλουτζέροβιτς να ήταν πολύ αδύνατο όμως για να αποτελέσει κίνδυνο. Αυτό που δεν κατάφερε ούτε ο Αλωνεύτης στο 61’, το έκανε τελικά ο Μαντούκα στο 64’. Ο Ντε Βινσέντι έφυγε βρέθηκε μόνος μέσα στην περιοχή από πλάγια, έδωσε την πάσα στον Μαντούκα που από κοντά την έστειλε στα δίκτυα. Το γκολ αφύπνισε μεν τους παίκτες της ΑΕΛ, που βγήκαν μπροστά για τα γκολ, που όμως δεν ήρθαν ποτέ.

Οι ενδεκάδες:

ΑΕΛ: Φεγκρούς, Αϊρόσα, Οουόν, Ποτοκάρ, Καρλίτος, Σακέτι (49’ Οριόλ), Οχένε, Μπεμπέ, Μοντέιρο (72΄ Ταρτζίνιο), Εντμάρ (63΄ Άντο) και Καλουτζέροβιτς.

ΑΠΟΕΛ: Χιώτης, Σέρτζιο, Ολιβέιρα, Αμορίν, Πιπίνης, Μοράις, Βινίσιους, Χαραλαμπίδης, Μαντούκα (75΄ Σέρινταν), Αλωνεύτης (79΄ Αλεξάνδρου) και Ντε Βινσέντι (86’ Μπόρδα).

* Κόπηκαν 5076 εισιτήρια

Το φιλμ της αναμέτρησης:

94' - Τέλος αγώνα. Το ΑΠΟΕΛ στους «8» του Κυπέλλου
94' - Ο Μπεμπέ εκτελεί φάουλ, ο Χιώτης πέφτει και μαζεύει στη γωνία
90' - Τρία λεπτά της καθυστέρησης
90' - Σουτ του Οριόλ πάνω απ' το οριζόνιο δοκάρι
78' - Κεφαλιά του Καλουτζέροβιτς, η μπάλα σε κόρνερ
74' - Πλασέ του Έμπο από κοντά, εύκολα ο Χιώτης μαζεύει
73' - Κρατάνε μπάλα οι γηπεδούχοι, που όμως δεν έχουν βρει τη μεγάλη φάση
68' - Προσπαθεί να αντιδράσει η ΑΕΛ, που πλέον χρειάζεται 3 γκολ
64' - Γκολ ο Μαντούκα!
64' - Ο Ντε Βινσέντι έφυγε μόνος από πλάγια, γύρισε στον Μαντούκα που την έστειλε στα δίκτυα
61' - Πλασέ του Αλωνεύτη σε καλή θέση από πλάγια, η μπάλα έξω
58' - Αδύναμο πλασέ του Καλουτζέροβιτς, μαζεύει την μπάλα ο Χιώτης
56' - Ένα τρίλεπτο φοβερής πίεσης απ' το ΑΠΟΕΛ, με ευκαιρίες και κόρνερ
55' - Ευκαιρία με το Ντε Βινσέντι να κάνει χλιαρό πλασέ και να το σταματάει με τα πόδια ο Φεγκρούς
55' - Προϋποθέσεις για το ΑΠΟΕΛ, με την πάσα ατου Αλωνεύτη να καταλήγει σε κόρνερ
51' - Σουτ απ' τον Μαντούκα εντός περιοχής, δεν δυσκολεύει τον Φεγκρούς
49' - Αναγκαστική φέρεται να είναι η αλλαγή του Σακέτι που έχει πρόβλημα στο γόνατο
46' - Έναρξη Β' μέρους. Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες
45' - Τέλος ημιχρόνου. Η ΑΕΛ κράτησε περισσότερο τη μπάλα στο ξεκίνημα του αγώνα, με το ΑΠΟΕΛ να ισοζυγίσει προς το τέλος του ημιχρόνου. Πιο κοντά οι φιλοξενούμενοι στο γκολ, με τις δύο ευκαιρίες που βρήκαν
43' - Μπόλικα τα νεύρα και τα κτυπήματα εκτός φάσης
41' - Κεφαλιά του Αμορίν από πολύ κοντά, η μπάλα σκάει στο έδαφος και περνάει έξω
38' - Φάουλ σε καλό σημείο εκτελεί ο Μοντέιρο, η μπάλα σε κόρνερ μετά από απόκρουση του Χιώτη
36' - Ο Ντε Βινσέντι μόνος απέναντι απ' τον Φεγκρούς, πλασάρει η μπάλα όμως καταλήγει στην αγκαλιά του τερματοφύλακα της ΑΕΛ
29' - Χωρίς κάποια αξιόλογη φάση τα τελευταία λεπτά
21' - Σουτ από Σακέτι εκτός περιοχής, η μπάλα μακριά απ' την εστία
18' - Η ΑΕΛ κρατάει περισσότερα την μπάλα σε αυτά τα πρώτα λεπτά
11' - Πρώτη καλή φάση. Ο Καλουτζέροβιτς παίρνει την μπάλα στην πλάτη της άμυνας, η μπάλα καταλήγει κόρνερ. Στη συνέχεια ο Σακέττι έκανε την κεφαλιά που έφυγε έξω
8' - Καλή ατομική ενέργεια του Αϊρόσα από αριστερά, γυρίζει στον Μπεμπέ που κάνει κακό πλασέ
5' - Προωθημένος τελικά ο Μαντούκα για το σύνολο του Γώργου Δώνη
2' - Πρώτη επίσκεψη του ΑΠΟΕΛ στην αντίπαλη εστία, με τον Ντε Βινσέντι να κάνει την κεφαλιά, ψηλά έξω
1' - Έναρξη αγώνα. Στη σέντρα η ΑΕΛ
0' - Χωρίς Σα, Νικολάου και Ντεντέ στον πάγκο οι γηπεδούχοι
0' - Ο Γιώργος Δώνης άφησε εκτός αποστολής για διάφορους λόγους τους Aτόρνο, Γκόμες, Σατσιά, Παπαφώτη, Τζιάμα και Αντωνιάδη
0' - Χωρίς καθαρό φορ παρατάσσει την ομάδα του ο Γιώργος Δώνης
0' - Πέρα απ' το Ποτοκάρ, χωρίς κάποια άλλη έκπληξη στην 11αδα του Ιβάιλο Πέτεφ
0' - Στο πρώτο παιχνίδι στο ΓΣΠ το ΑΠΟΕΛ κέρδισε με 1-0, με γκολ του Σέρινταν στο 40'

---> ΚΑΝΤΕ LIKE  ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΜΕΡΩΝΕΣΤΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΓΙΑ ΕΣΑΣ - ΟΛΑ ΟΣΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ<---