Κυριακή 19 Ιανουαρίου 2014

ΜΠΑΣΚΕΤ: Ο ΑΠΟΕΛ παρέμεινε μόνος στην κορυφή

Στα γαλαζοκίτρινα βάφτηκε το μεγάλο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής στο Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Α΄ Κατηγορίας στην καλαθόσφαιρα.

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε στο «Λευκόθεο» το απόγευμα της Κυριακής (19/1/14) της Πετρολίνα ΑΕΚ με 78-59 και παρέμεινε μόνος στην κορυφή της βαθμολογίας, αποκτώντας συνάμα πλεονέκτημα σε περίπτωση μελλοντικής ισοβαθμίας με τους Λαρνακείς.

Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στην τρίτη περίοδο, όταν ο ΑΠΟΕΛ έτρεξε επιμέρους σκορ 21-13 και άνοιξε την ψαλίδα της διαφοράς πάνω από τους 10 πόντους, αφού οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν ποτέ να επανέλθουν.

Πρόσωπο του αγώνα ήταν ο Τάντους ΜακΦάντεν, ο οποίος στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ασταμάτητος, τελειώνοντας τον αγώνα με 28 πόντους (ρεκόρ βραδιάς), με 7/11 τρίποντα (ρεκόρ τα εύστοχα τρίποντα). Σημειώνουμε ότι ο ΜακΦάντεν τελείωσε το πρώτο ημίχρονο έχοντας μόλις 5 πόντους, με 0/2 τρίποντα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, έχοντας σαφέστατο επιθετικό πλάνο για να χτυπήσουν μέσα στη ρακέτα. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι προτιμούσαν το περιφερειακό σουτ, όμως η αστοχία τους έφερε την Πετρολίνα ΑΕΚ να προηγείται με 2-8 στο 3΄33΄΄. Στα πρώτα έξι λεπτά δεν παίχθηκε μπάσκετ αξιώσεων, με αργό ρυθμό, λάθη και κακές επιθετικές επιλογές. Ο ΑΠΟΕΛ συνήλθε από τον «λήθαργο» με τις αλλαγές που έγιναν και απέκτησε τα ηνία του αγώνα. Έτσι, με σερί 8-0 προσπέρασε με 10-8 στο 7΄12΄΄ και λίγο αργότερα με 12-8. Η Πετρολίνα ΑΕΚ έμεινε για έξι λεπτά χωρίς πόντο, αφού «κατάφερε» στο πρώτο δεκάλεπτο να υποπέσει σε συνολικά 12 λάθη! Η πρώτη περίοδος έληξε στο 12-10 για τον ΑΠΟΕΛ, ο οποίος στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου προηγήθηκε με 16-10.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν σαφώς καλύτερο από το πρώτο, αφού οι δύο ομάδες συνήθισαν πλέον το φως του ήλιου που διαπερνούσε τα παράθυρα του «Λευκοθέου» και επιπλέον βρήκαν τον τρόπο να αντιμετωπίσουν τους αντιπάλους τους. Οι «γαλαζοκίτρινοι» διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα, αφού άλλαξαν τον τρόπο παιχνιδιού τους, ολοκληρώνοντας τις επιθέσεις τους μέσα στη ρακέτα.

Η Πετρολίνα ΑΕΚ αμυνόταν σε ζώνη και σιγά-σιγά άρχισε να πυροβολεί από μακριά, με τον Ντέγιαν Τσουπ να ευστοχεί από κάθε απόσταση. Με τρίποντο του Βόσνιου φόργουορντ (9 πόντοι στη β΄ περίοδο) οι «πρασινοκίτρινοι» ισοφάρισαν σε 24-24 στο 16΄33΄΄, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 34-30.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια η Πετρολίνα ΑΕΚ ισοφάρισε σε 34-34 και έδειξε πιο συγκεντρωμένη κάτω από τη ρακέτα, ανανεώνοντας αρκετές από τις επιθέσεις της, κυρίως με τον Μπόσιερ. Ωστόσο, ο ΑΠΟΕΛ άνοιξε καλύτερα το παιχνίδι του στην επίθεση και με πρωταγωνιστή τον ΜακΦάντεν προηγήθηκε ξανά με έξι πόντους διαφορά στο 24΄ (42-36). Ο Αμερικανός γκαρντ των γηπεδούχων δεν έμεινε εκεί. Με νέο τρίποντο στο 25΄16΄΄ ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 10 πόντους (47-36). Οι φιλοξενούμενοι ξαφνικά έμειναν από λύσεις στην επίθεση, αφού ο Μπόσιερ πέρασε στον πάγκο. Ο ΑΠΟΕΛ μέχρι το 27΄47΄΄ έτρεξε σερί 15-0 και προηγήθηκε με 52-36, για να σκοράρει έπειτα από ώρα η Πετρολίνα ΑΕΚ, με τον Γαβριήλ Κοιλαρά στην πρώτη επαφή του με την μπάλα. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο 55-43 και πλέον η κορυφή θα κρινόταν στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Τάντους ΜακΦάντεν ήταν ασταμάτητος στο πρώτο τρίλεπτο έξω από τα 6,75μ., με αποτέλεσμα ο ΑΠΟΕΛ να ανοίξει την ψαλίδα της διαφοράς στους 20 πόντους (63-43). Η Πετρολίνα ΑΕΚ ανέβασε την αμυντική της διάθεση στη συνέχεια και προσπάθησε με χαμηλό σχήμα να επανέλθει κρατώντας τον ΑΠΟΕΛ μακριά από τον στόχο για περίπου τρία λεπτά (63-47 στο 36΄). Όμως, ο ΜακΦάντεν επανήλθε και στο 38΄ η διαφορά για τον ΑΠΟΕΛ πήγε στους 22 πόντους (73-51). Πλέον δεν υπήρχε επιστροφή και ως τελικό αποτέλεσμα καταγράφηκε το 78-59 για τους «γαλαζοκίτρινους», νίκη την οποία πανηγύρισαν μαζί με τον κόσμο τους, που έδωσε έντονο παρών στο γήπεδο.

Δεκάλεπτα: 12-10, 34-30, 55-43, 78-59.

ΑΠΟΕΛ (Αντώνης Κωνσταντινίδης)
(10/18β., 16/30δ., 12/27τρ., 23-8ρ., 17ασ., 11κλ., 2κ., 16λ.): Ντιγκς 6, Ίλιτς 4, Κρίτολ 7, Νεοφύτου, Ραντοσάβλιεβιτς 11 (1), Κρέμεν 2, Κούννας 12 (2), Πουλ 8 (2), ΜακΦάντεν 28 (7).

ΠΕΤΡΟΛΙΝΑ ΑΕΚ (Νικόλας Παπαδόπουλος)
(7/13β., 23/37δ., 2/16τρ., 26-7ρ., 15ασ., 7κλ., 2κ., 22λ.): Μπόσιερ 9, Παλάλας 3, Κοιλαράς 2, Λέιζερ 10, Ραντούνοβιτς 4, Τσουπ 17 (1), Γκαρσία, Γκάμπριελ, Παπαδόπουλος, Παντελή 8 (1), Χάρισον 6.

---> ΚΑΝΤΕ LIKE  ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΜΕΡΩΝΕΣΤΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΓΙΑ ΕΣΑΣ - ΟΛΑ ΟΣΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ<---