Κυριακή 19 Ιανουαρίου 2014

ΑΕΛ-Ομόνοια 2-1

16:50

90' για την ΑΕΛ, εκτός ο Οχενέ, εντός ο Οριόλ.

16:49

Στην φάση του πέναλτι ο Σεφρά ναι μεν έπεσε, αλλά δεν τον βρήκε. Πήγε πάνω του ο Εντμάρ.

16:47

89' 3-1 για την ΑΕΛ με τον Μοντέριο.

16:47

88' Πέναλτι για την ΑΕΛ. Το κέρδισε ο Εντμάρ, παρά ανατροπή.

16:43

85' στον Σερτζίνιο.

16:36

78' για την ΑΕΛ, εκτός ο Καλουντζέροβιτς εντός ο Ινταμπτελάϊ.

16:34

76' Σουτ του Σερτζίνιο στην αγκαλιά του Φεγκρούς.

16:32

73’ Διπλή χαμένη ευκαιρία για την Ομόνοια. Σουτ του Ασις, διώχνει ο Φεγκρούς η μπάλα στον αλίπιο, έπιασε την κεφαλιά στην αγκαλιά του τερματοφύλακας της ΑΕΛ.

16:31

73' για την Ομόνοια μέσα ο Αλίπιο, εκτός ο Σκέμπρι.

16:27

69' σε Καρλίτος και Γκιγκίεβιτς.

16:23

62' για την ΑΕΛ, Θεοφίλου, αντί Μπεμπέ.

16:22

Μειώνουν οι πράσινοι με κοντινή προβολή του Πολωνού, και μετά από την εκτέλεση φαουλ του Φερνάντες.

16:21

61' 2-1 με Γκιγκίεβιτς

16:19

61' στον Αϊρόσα και φαουλ σε καλή θέση για την Ομόνοια.

16:14

55’ Ευκαιρία για τους πράσινους με τον Καρλίτος να διώχνει πριν η μπάλα πάει στον Γκιγκίεβιτς ο οποίος ήταν μόνος απέναντι στον Φεγκρούς.

16:12

Έγινε η σεντρα από δεξιά, και ο επερχόμενος Καλουντζέροβιτς, νίκησε στον αέρα τον πιο κοντό του Μαρκάσα.

16:11

Δεύτερο σρι γκολ για τον Σέρβο επιθετικός της ΑΕΛ. Σκόραρε και κόντρα στην ΕΝΠ.

16:10

Με το καλημέρα του δευτέρου μέρους η ΑΕΛ, παίρνει προβάδισμα δυο τερμάτων και φτάνει και πιο κοντά στη νίκη.

16:09

50' 2-0 για την ΑΕΛ με τον Καλουντζέροβιτς.

16:04

Άρχισε το δεύτερος μέρος.

16:03

46' Αλλαγές για την Ομόνοια εκτός οι Θερβέρα και Πλατινί, εντός Γκιγκίεβιτς και Σερτζίνιο.

15:47

Τέλος πρώτου μέρους.

15:42

41' Ο Καλουντζέροβιτς δεν μπορεί από κοντά να κάνει το πλασέ, μετά από μπαλιά του Αϊρόσα.

15:41

Με περισσότερο καθαρό μυαλό η ΑΕΛ.

15:37

Τραγικό το λάθος του Νιγηριανού αμυντικού.

15:36

Λάθος του Αλαμπί στην άμυνα, ο Μοντέιρο, άρπαξε την ευκαιρία πέρασε την μπάλα πάνω από τον Μορέιρα και έδωσε προβάδισμα στην λεμεσιανή ομάδα.

15:35

35' 1-0 για την ΑΕΛ με τον Μοντέιρο.

15:33

33' Σουτ του Μπεμπέ, πάνω από τα δοκάρια του Μορέιρα.

15:31

31’ Υπάρχει διάθεση από τους ποδοσφαιριστές, αλλά τα χαλούν στην τελευταία τους προσπάθεια για κάτι καλό.

15:27

26’ Έχει πέσει πολύ ο ρυθμός του αγώνα.

15:21

Όπως φαίνεται οι ποδοσφαιριστές του Ισπανού τεχνικού έχουν για την ώρα περισσότερο πάθος και θέληση από τους παίκτες του Πέτεφ.

15:19

18’ Κρατάμε μέχρι στιγμής την κλασική ευκαιρία των παικτών του Λοτίνα.

15:18

Όρθιοι Πέτεφ και Λοτίνα.

15:14

11' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια στον αγώνα. Μετά από εκτέλεση φαουλ του Φερνάντες ο Σερφά έπιασε την κεφαλιά με το σώμα του διώχνει ο Φεγκρούς.

15:12

Καλύτερα πατούν οι πράσινοι στα πρώτα δέκα λεπτά.

15:11

10’ Προϋπόθεση ευκαιρίας και πάλι για την Ομόνοια. Πριν του Σκέμπρι, μετά από μπαλιά του Θερβέρα, βγαίνει και μαζεύει ο Φεγκρούς.

15:07

5' Δεύτερο κορνερ για τους πράσινους. Άσχημο εκτελεσμένο.

15:05

3’ Πρώτη προϋπόθεση από πλευράς Ομόνοιας. Ο Πλατινί γύρισε την μπάλα, πριν πάει η μπάλα στον Ασίς διώχνει ο Ουόν σε κόρνερ. Κεφαλιά του Μαρκάσα, έξω.

15:01

Άρχισε το ντέρμπι.

14:59

Εντυπωσιακή η ατμόσφαιρα από τους φιλάθλους και των δυο ομάδων.

14:57

Κάνουν την είσοδο τους οι ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων.

14:55

Παγκύπριο Πρωτάθλημα "Γλαύκος Κληρίδης" 13/14 - Α΄ Φάση
17η Αγωνιστική

Αντρέας Δημητρίου εκπρόσωπος τύπου Ομόνοιας: «Όπως έχουν δημιουργηθεί τα βαθμολογικά δεδομένα η νίκη για εμάς είναι πολύ σημαντική. Μπορούμε να διεκδικήσουμε το πρωτάθλημα μέχρι τέλους και θέλουμε να κάνουμε την αρχή από σήμερα. Είτε μας αρέσει είτε όχι θα πρέπει σήμερα να αποδείξουμε πια είναι η Ομόνοια»

14:49

Πλουτής Αβροάμ Γενικός διευθυντής ΑΕΛ: «Είναι ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι και για τις δυο ομάδες. Είναι ένα ντέρμπι που θέλουμε πολύ να το κερδίσουμε. Είμαστε πανέτοιμοι και πιστεύω ότι η έκβαση του αποτελέσματος θα κριθεί από την απόδοση της δική μας ομάδας»

14:31

Εκτός αποστολής για τους πράσινους οι Αντράντε, Εφραίμ και Σκαραμοτσίνο.

14:30

Χωρίς το πρώτο της κανόνι αλλά και του πρωταθλήματος Ορλάντο Σα, αφού το εφετείο δεν έκανε αποδεκτή την έφεση της.

14:28

Η ομάδα της Λεμεσού θέλει τη νίκη για να πάρει κεφάλι και πάλι στην βαθμολογία και από την άλλη ομάδα της πρωτεύουσας για να καλύψει τα χαμένο της έδαφος και να παραμείνει κοντά στην κορυφή.

14:27

Παγκύπριο Πρωτάθλημα "Γλαύκος Κληρίδης" 13/14 Α΄ Φάση

14:27

Ντέρμπι μεγάλη βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας και για τις δυο ομάδες ειδικά μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα.

14:19

Στην 16η αγωνιστική η ΑΕΛ επικράτησε της ΕΝΠ με 4-1 και η Ομόνοια ηττήθηκε από τον Απόλλωνα με 4-2 μέσα στο ΓΣΠ.

14:15

Στoν αγώνα του πρώτου γύρου Ομόνοια και ΑΕΛ έμειναν στο 0-0.

14:13

Διαιτητής : Λ. Τράττος
Βοηθοί: Μ. Σωτηρίου και Α. Χρίστου
4ος Σκαπούλης

14:12

Στον πάγκο για τους πράσινους: Μπρούκς, Εμπέμπα, Ρουσίας, Γκιγκίεβιτς, Αλίπιο, Μενγκόλο, Γκανιού, Τέιλορ, Σερτζίνιο.

14:12

Στον πάγκο για τους γαλαζοκίτρινους: Ρομέρο, Έμπο, Θεοφίλου, Πότοκαρ, Ελευθερίου, Ινταμπτελάι, Κυριάκου, Εμανουήλ, Ταρζίνιο, Οριόλ.

14:11

Εκπλήξεις από τον τεχνικό της Ομόνοιας Λοτίνα. Δεξιά στην άμυνα ο Κυριάκου, αριστερά ο Θερβέρα και με δυο επιθετικούς.

14:10

Ομόνοια: Μορέιρα, Κυριάκου, Θερβέρα, Σερφα, Αλαμπί, Λεάντρο, Μαρκάσα, Φερνάντες, Σκέμπρι, Πλατινί, Ασίς.

14:10

ΑΕΛ: Φεγκρούς, Σακέτι, Μοντέιριο, Μπεμπέ, Αϊρόσα, Καρλίτος, Εντμάρ, Οούν, Οχένε, Καλουντζέροβιτς, Ντεντέ.