Τρίτη 1 Οκτωβρίου 2013

ATP - Σούπερ με το καλημέρα στο Πεκίνο

Ποιος είπε ότι πάντα ο πρώτος γύρος σε ένα τουρνουά είναι tricky; Ο Νόβακ Τζόκοβιτς, ήταν σαν να μην έφυγε ποτέ απ'το Πεκίνο, στην πρεμιέρα του στο China Open την Τρίτη και με ένα άνετο και εντυπωσιακό 2-0 σετ επί του Λούκας Ροσόλ, ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο την υπεράσπιση του τίτλου του στην Κίνα.

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς δεν έχει γνωρίσει ποτέ την ήττα στο Πεκίνο (σε επίπεδο ATP Tour) και την Τρίτη (01/10) σημείωσε την 15η συνεχόμενη νίκη του στο 500αρι τουρνουά της Κίνας, προσδοκώντας σε πέντε ημέρες να κρατάει τον 4ο τίτλο στα χέρια του.

Το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης, πραγματοποίησε εντυπωσιακό ντεμπούτο στη φετινή διοργάνωση και ο Λούκας Ροσόλ δεν θα μπορούσε να του δημιουργήσει προβλήματα.

Παίζοντας τένις πρωτοβουλίας και με την αυτοπεποίθησή του να ξεχυλίζει σε κάθε του χτύπημα, ο Νόλε έφτασε με χαρακτηριστική άνεση στο 6-0, 6-3 επί του Τσέχου και σφράγισε το εισιτήριο για για το 2ο γύρο της διοργάνωσης των 2.3εκ. δολαρίων

Ο πρωταθλητής της διοργάνωσης το 2009, 2010 και 2012 (το 2011 δεν αγωνίστηκε), ήταν ακαταμάχητος στο εναρκτήριο σετ το οποίο κατέκτησε σε 21 λεπτά ενώ έριξε λίγο ταχύτητα στο 2ο σετ, χωρίς ωστόσο αυτό να του στοιχίσει έστω ένα break.

Το break που έκανε στο 2ο game (2-0) του 2ου σετ, ήταν αρκετό για τον 26χρονο Σέρβο ώστε να φτάσει στην άνετη νίκη σε μόλις 53 λεπτά αγώνα.

Στο 2ο γύρο του China Open, ο κάτοχος του τίτλου θα αντιμετωπίσει τον Φερνάντο Βερντάσκο ο οποίος νίκησε με 7-6(6), 6-3 τον qualifier Σόμντεφ Ντέβαρμαν νωρίτερα την Τρίτη.

Αυτό είναι το πρώτο τουρνουά του Τζόκοβιτς, μετά την ήττα απ'τον Ράφαελ Ναδάλ στον τελικό του US Open ενώ ενδιάμεσα βοήθησε τη χώρα του να προκριθεί στον τελικό του Davis Cup, εκεί όπου στα μέσα Νοέμβρη θα υποδεχθεί στο Βελιγράδι την Τσεχία με στόχο το δεύτερο τρόπαιο στην κορυφαία διοργάνωση, μετά από αυτό το 2010.

Σε άλλους αγώνες για τον 1ο γύρο του θεσμού, Στάνισλας Βαβρίνκα και Ρισάρ Γκασκέ πέτυχαν δύσκολες νίκες και συνέχισαν τη συγκομιδή πόντων προκειμένου να εξασφαλίσουν το συντομότερο θέση στο ATP World Tour Finals του Λονδίνου.

Ο Γάλλος, Νο5 του ταμπλό, επικράτησε με 6-3, 7-6(2) του Φλόριαν Μάϊερ και θα αντιμετωπίσει τον Μπέρναρντ Τόμιτς στους "16" του Πεκίνου ενώ ο Βαβρίνκα, Νο6 του ταμπλό, χρειάστηκε να ανατρέψει το σκορ απέναντι στον Αντρέα Σέπι και με 4-6, 6-3, 6-4 επί του Ιταλού, σφράγισε το ντέρμπι με τον Σαμ Κουέρι ο οποίος λίγο νωρίτερα είχε κερδίσει με 7-6(3), 6-3 τον Μίκχαηλ Γιούσνι.

Τρίτη 01/10: 1ος γύρος China Open
1-Djokovic (Serbia) beat Rosol (Czech Republic) 6-0 6-3
6-Wawrinka (Switzerland) beat Seppi (Italy) 4-6 6-3 6-4
5-Gasquet (France) beat Mayer (Germany) 6-3 7-6(2)
Verdasco (Spain) beat Devvarman (India) 7-6(6) 6-3
Querrey (U.S.) beat Mikhail (Russia) 7-6(3) 6-3