Τρίτη 1 Οκτωβρίου 2013

ATP - Έβαλε μπρος για το Νο1

Το πρώτο βήμα για την επιστροφή του στο Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης μέχρι το τέλος της εβδομάδας, έκανε ο Ράφαελ Ναδάλ ο οποίος νίκησε ελεγχόμενα με 2-0 σετ τον Σαντιάγκο Ζιράλδο στην πρεμιέρα του στο China Open και διατήρησε το εκπληκτικό αήττητο ρεκόρ του στις σκληρές επιφάνειες, με την υπ'αριθμόν 23η hard νίκη του!

Μπορεί να έχασε δύο φορές το σερβίς του, κάτι που δεν είχε συμβεί στην πορεία του μέχρι τα ημιτελικά του US Open, ωστόσο ο Ράφαελ Ναδάλ πραγματοποίησε πολύ καλή πρεμιέρα στο Πεκίνο, ξεπερνώντας το εμπόδιο του προερχόμενου απ'τα προκριματικά και "ζεστού", Σαντιάγκο Ζιράλδο.

Ο 27χρονος Ισπανός, μετά τον 13ο θρίαμβό του σε Grand Slam διοργάνωση και αφού βοήθησε την Ισπανία να διατηρηθεί στο World Group του Davis Cup, στις αναμετρήσεις Play-off με την Ουκρανία, ξεκίνησε με νίκη 6-2, 6-4 επί του Ζιράλδο την προσπάθεια κατάκτησης του δεύτερου τίτλου της καριέρας του στο Πεκίνο, μετά το 2005, παίρνοντας το εισιτήριο για τους "16" του θεσμού.

Το Νο2 του ταμπλό και του κόσμου, θα μπορούσε να φτάσει ακόμη πιο εύκολα στην τελική επικράτηση, αν εκμεταλλευόταν το προβάδισμα με διπλό break που είχε στο 2ο σετ (5-2 games).

Ο 25χρονος Ζιράλδο, Νο87 στον κόσμο, στάθηκε πολύ καλά απέναντι στον κορυφαίο τενίστα αυτή τη στιγμή στο tour και είχε ορισμένες εντυπωσιακές στιγμές στο ματς, όμως η αστάθεια που παρουσίασε στα πολλά και μεγάλα ράλι απ'τη βασική γραμμή κόντρα στον σπεσιαλίστα του είδους, δεν του επέτρεψε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω απ'τον αγώνα.

Για να επιστρέψει στο Νο1 του κόσμου, ο Ναδάλ αρκεί να σημειώσει άλλες δύο νίκες στο Πεκίνο, αρχή γενομένης απ'την αναμέτρηση κόντρα στον επικίνδυνο Φίλιπ Κολσράιμπερ, για το 2ο γύρο του θεσμού.

Εφόσον ο Ράφα φτάσει στα ημιτελικά της ATP World Tour 500 διοργάνωση, ακόμη κι αν ο Τζόκοβιτς υπερασπιστεί τον τίτλο του στο Πεκίνο, τότε ο Ισπανός την ερχόμενη Δευτέρα 8 Οκτωβρίου θα βρίσκεται και πάλι στην κορυφή της ATP και είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα τερματίσει τη σεζόν στο Νο1, για τρίτη φορά στην καριέρα του μετά το 2008 και το 2010.

Αυτή ήταν η 23η συνεχόμενη νίκη του Ναδάλ σε αγώνα σε σκληρή επιφάνεια φέτος, έχοντας θριαμβεύσει και στα τέσσερα προηγούμενα hard courts που πήρε μέρος, ένα Major (US Open) και τρία Masters (Indian Wells, Montreal, Cincinnati).

Επίσης, αυτή ήταν η 300η hard court νίκη του Ναδάλ σε ολόκληρη την καριέρα του (645-125 το συνολικό του ρεκόρ).

Ο αριστερόχειρας από τη Μαγιόρκα, ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα με τον Ζιράλδο και αφού βρήκε ρυθμό, έκανε δύο συνεχόμενα breaks στο 5ο (3-2) και 7ο game (5-2) του εναρκτήριου σετ, φτάνοντας στο 6-2 σε 44 λεπτά.

Στο 2ο σετ, ο Ναδάλ βρέθηκε μπροστά με 5-2, χάρη στα τρία breaks, ενώ το δεύτερo break του Ζιράλδο στο σετ (5-3), δεν ήταν ικανό να ανακόψει την πορεία πρόκρισης του Ισπανού ο οποίος έφτασε στη νίκη μετά από 1 ώρα και 30 λεπτά, τελειώνοντας το ματς με μόλις 7 αβίαστα λάθη (δύο στο 1ο και πέντε στο 2ο σετ).

Ναδάλ και Κολσράιμπερ (Νο25 στον κόσμο) θα συναντηθούν για 12η φορά και για δεύτερη μέσα σε διάστημα λίγων εβδομάδων, μετά τη δύσκολη επικράτηση του Ισπανού κόντρα στον Γερμανό για τον 4ο γύρο του US Open (6-7, 6-4, 6-3, 6-1).

Στο συνολικό σκορ ο Ναδάλ προηγείται 10-1, με μοναδική ήττα αυτή στο Χάλε το 2012.

Τρίτη 01/10: 1ος γύρος China Open
2-Νadal (Spain) beat Giraldo (Colombia) 6-2 6-4
8-Isner (U.S.) beat Wu Di (China) 5-7 7-6(4) 6-3
Matosevic (Australia) beat Benneteau (France) 7-6(5) 6-3
1-Djokovic (Serbia) beat Rosol (Czech Republic) 6-0 6-3
6-Wawrinka (Switzerland) beat Seppi (Italy) 4-6 6-3 6-4
5-Gasquet (France) beat Mayer (Germany) 6-3 7-6(2)
Verdasco (Spain) beat Devvarman (India) 7-6(6) 6-3