Τρίτη 17 Σεπτεμβρίου 2013

Ομόνοια: Θετική παράδοση στη δεκαετία

Η Ομόνοια έχει μπροστά της τα δύο ντέρμπι με τις ομάδες της Λεμεσού, με την έξοδο απέναντι στον Απόλλωνα΄΄ η Ομόνοια έχει θετική παράδοση στις εξόδους απέναντι στον Απόλλωνα.

Σε σύνολο 11 αγώνων τη τελευταία δεκαετία (10 στη κανονική περίοδο και 1 στα πλέι-οφ) στη Λεμεσό, οι ΄΄πράσινοι΄΄, υπερέχουν σαφώς. Η Ομόνοια πανηγύρισε 5 νίκες, έφερε 4 ισοπαλίες και έχασε δύο φορές.

Το μεγαλύτερο της διπλό ήταν τη περίοδο 2011-12, όταν επικράτησε με 5-2. Πέρασε επίσης χωρίς δυσκολίες τη περίοδο 2008-09, όταν κέρδισε με 2-0. Οι υπόλοιπες τρεις νίκες σημειώθηκαν: Με 1-0 τη περίοδο 03-04 και τη περίοδο 09-10 και με 2-1 τη περίοδο 06-07, όταν γύρισε το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά.

Η Ομόνοια έφερε δύο λευκές ισοπαλίες (05-06 και στα πλέι-οφ της περιόδου 09-10), ενώ έφυγε με ένα βαθμό το 2004-05 (1-1) και 2007-08 (3-3). Οι δύο ήττες ήταν στη περίοδο 10-11 με 2-0 και πέρσι με 2-1.

Η Ομόνοια πανηγύρισε σε αυτούς τους 11 αγώνες 19 τέρματα, ενώ είδε την εστία της να παραβιάζεται εννέα φορές.. Από το υφιστάμενο υλικό έχουν σκοράρει εναντίον του Απόλλωνα στη Λεμεσό οι Αγκουϊάρ και Λεάντρο.