Παρασκευή 30 Αυγούστου 2013

WTA: Άνετη πρόκριση για Σερίνα

Στον 3ο γύρο του US Open προκρίθηκε πανηγυρικά η Σερίνα Γουίλιαμς μετά την άνετη επικράτηση επί της Γκαλίνα Βοσκομπόεβα με την Αμερικανίδα να συναντάει σθεναρή αντίσταση μόνο στο ξεκίνημα του αγωνα απέναντι στην τενίστρια απ'το Καζακστάν. Η Πενέτα τον Ιταλικό εμφύλιο κόντρα στην Νο4, Σάρα Εράνι!

Με μια ημέρα καθυστέρηση, καθώς ο αγώνας τους ήταν προγραμματισμένος για την Τετάρτη αλλά λόγω της βροχής μεταφέρθηκε την Πέμπτη, η Σερίνα Γουίλιαμς εξασφάλισε τη συμμετοχή της στη φάση των "32" του Grand Slam της πατρίδας της, σημειώνοντας άλλη μια εύκολη νίκη στη Νέα Υόρκη.

Η υπερασπίστρια του τίτλου, αντιμετώπισε κάποια προβλήματα στο ξεκίνημα του αγώνα απ'την επιθετική Βοσκομπόεβα όμως από τη στιγμή που πέτυχε το πρώτο break στο ματς, πήρε τα πάνω της και έφτασε με άνεση στο 6-3, 6-0, συνεχίζοντας την προσπάθεια κατάκτησης του 17ου Major της καριέρας της.

Το Νο1 του ταμπλό και του κόσμου, δεν ήταν τόσο επιβλητική στο εναρκτήριο σετ της αναμέτρησης και είναι χαρακτηριστικό ότι σε ολόκληρο το 1ο σετ έβγαλε 6 winners έναντι 10 της αντιπάλου της.

Στο 2ο σετ, όμως, η 31χρονη Αμερικανίδα ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και παίζοντας επιθετικό τένις πήρε το ροζ φύλλο αγώνα, μετά από μόλις 69 λεπτά αγώνα στο Arthur Ashe Stadium.

Στη φάση των "32", η Γουίλιαμς θα αντιμετωπίσει άλλη μια τενίστρια προερχόμενη απ'την αναπτυσσόμενη τενιστική αγορά του Καζακστάν, την Γιαροσλάβα Σβέντοβα η οποία στο πρώτο ματς που ολοκληρώθηκε την Πέμπτη επικράτησε εύκολα με 6-2, 6-3 της Πατρίσια Μάιρ-Αχλέιτνερ απ'την Αυστρία.

Η μεγάλη έκπληξη της 4ης ημέρας στο US Open, σημειώθηκε στον Ιταλικό εμφύλιο του 2ου γύρου ανάμεσα στο Νο4 του ταμπλό, Σάρα Εράνι και τη Φλάβια Πενέτα.

Η 29χρονη Ιταλίδα, πρώην top10 και νυν Νο83 στον κόσμο, πέτυχε μεγάλη και εύκολη νίκη επί της κορυφαίας συμπατριώτισσάς της, επικρατώντας της Εράνι με 6-3, 6-1 σε 1 ώρα και 11 λεπτά αγώνα στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία στο κεντρικό court.

"Προσπάθησα να παίξω επιθετικά απ'το ξεκίνημα του αγώνα και όλα πήγαν τέλεια. Όταν παίζεις κόντρα σε μια απ'τις καλύτερές σου φίλες στο tour, είναι δύσκολο να πανηγυρίζεις τους πόντους. Απλά προσπαθείς να συγκεντρωθείς στο ματς και να μην εξωτερικεύεις τα συναισθήματά σου" είπε η Πενέτα μετά τη σπουδαία πρόκριση στον 3ο γύρο.

Εκεί, η Ιταλίδα θα αντιμετωπίσει την Σβετλάνα Κουζνέτσοβα, πρωταθλήτρια του US Open το 2004, η οποία χρειάστηκε τρία σετς για να ξεπεράσει το εμπόδιο της Πενγκ Σουάι με 6-1, 4-6, 6-4.

Μάχη για την πρόκριση στις "32" έδωσε και η Αντζέλικα Κέρμπερ με την αριστερόχειρα Γερμανίδα, Νο8 του ταμπλό, να επικρατεί 6-4, 2-6, 6-3 της ανερχόμενης δύναμης της WTA, Ευγενί Μπουσάρ απ'τον Καναδά.

Πέμπτη 29/08: 2ος γύρος US Open

Hantuchova (Slovakia) beat Duval (U.S.) 6-2 6-3
6-Wozniacki (Denmark) beat Scheepers (South Africa) 6-1 6-2
Giorgi (Italy) beat Su-Wei (Taiwan) 6-4 7-6(8)
2-Azarenka (Belarus) beat Wozniak (Canada) 6-3 6-1
Glushko (Israel) beat Vickery (U.S.) 7-5 6-3
14-Kirilenko (Russia) beat Larcher de Brito (Portugal) 6-3 6-1
Riske (U.S.) beat 28-Barthel (Germany) 6-4 6-2