Παρασκευή 30 Αυγούστου 2013

ATP: Ανεβάζει στροφές ο Βασιλιάς

Παίζοντας καλύτερο τένις απ'ότι στην πρεμιέρα του στο US Open, ο Ρότζερ Φέντερερ δεν συνάντησε δυσκολίες ούτε απέναντι στον Κάρλος Μπέρλοκ και με ένα καθαρό 3-0 σετ επί του Αργεντίνου, πήρε το εισιτήριο για τον 3ο γύρο του τελευταίου Grand Slam της σεζόν, όπου θα συναντήσει τον πολύ καλό Αντριάν Μαναρινό.

Ο Κάρλος Μπέρλοκ έδωσε περισσότερο ρυθμό στον αγώνα απ'ότι ο Γκρέγκα Ζέμλια και αυτό βοήθησε και τον Ρότζερ Φέντερερ να αποδώσει καλύτερο τένις.

Το Νο7 του ταμπλό στη Νέα Υόρκη, έδειξε ορεξάτος και ευδιάθετος στον δεύτερο αγώνα του στο 4ο και τελευταίο Major της χρονιάς, προσφέροντας θέαμα στους θεατές του κεντρικού court που σχεδόν γέμισαν το μεγαλύτερο τενιστικό γήπεδο στον κόσμο, για να παρακολουθήσουν τον κορυφαίο τενίστα όλων των εποχών.

Ο 32χρονος Ελβετός, χρειάστηκε περίπου μιάμιση ώρα για να ξεπεράσει το εμπόδιο του Κάρλος Μπέρλοκ με 6-3, 6-2, 6-1, παίρνοντας άνετη πρόκριση στους "32" της διοργάνωσης, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον αριστερόχειρα Γάλλο, Αντριάν Μαναρινό ο οποίος πέτυχε σπουδαία νίκη με 7-6(4), 7-6(5), 6-7(5), 6-4 επί του Νο26 του ταμπλό, Σαμ Κουέρι, παίζοντας πολύ καλό τένις.

Μάλιστα, μετά το τέλος της εύκολης επικράτησης επί του Μπέρλοκ, ο Φέντερερ ρωτήθηκε για τον πιθανό προημιτελικό με τον Ράφαελ Ναδάλ, τονίζοντας ότι δεν σκέφτεται από τώρα τόσο μακριά, θέλοντας να επικεντρωθεί στο επόμενο παιχνίδι του στο Flushing Meadows, αστειευόμενος ότι δεν ήξερε καν ότι ο Ράφα είναι στο quarter του.

Ο μαέστρος, δεν έχασε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης τον έλεγχο και δέχθηκε μόλις ένα break, στο ξεκίνημα του 2ου σετ ενώ έπαιξε επιθετικά, κατέβηκε αρκετές φορές στο φιλέ και είχε σε πολύ καλή ημέρα το forehand του απ'το οποίο έφυγαν οι περισσότεροι απ'τους 37 winners που τελείωσε το ματς.

Το μοναδικό break που έκρινε το εναρκτήριο σετ της αναμέτρησης, ο Φέντερερ το πέτυχε στο 4o game (3-1) και ήταν αρκετό ώστε να του δώσει το προβάδισμα στα σετς, χωρίς να απειληθεί, μετά από 31 λεπτά αγώνα.

Στα τρία πρώτα games του 2ου σετ σημειώθηκαν ισάριθμα breaks (δύο για τον Φέντερερ και ένα για τον Μπέρλοκ), με τον 32χρονο Ελβετό να επιβεβαιώνει την κυριαρχία του στο court και με νέο break στο 5ο game (4-1), φτάνοντας εύκολα στο 6-2 σε 36 λεπτά στο 2ο σετ.

Στο 3ο σετ της "φιλικής" αναμέτρησης, ο Φέντερερ συνέχισε να επιστρέφει πολύ καλά το σερβίς του 30χρονου Μπέρλοκ, Νο48 στον κόσμο και σημείωσε άλλα δύο breaks, κλείνοντας το ματς μετά από 1 ώρα και 35 λεπτά αγώνα.

"Σίγουρα είναι διαφορετικά εδώ απ'ότι στην Ελβετία αλλά απολαμβάνω μεγάλη στήριξη και στη Νέα Υόρκη. Το εκτιμώ αυτό" είπε ο Φέντερερ στη μίνι συνέντευξη εντός του Arthur Ashe και συνέχισε αναφερόμενος στην σημερινή του απόδοση: "Ειμαι ευχαριστημένος. Ο Κάρλος μπορεί να παίξει πολύ καλό τένις. Ίσως δυσκολεύεται λίγο στα γρήγορα courts, όμως ήξερα ότι θα χρειαστεί να παίξω καλά για να τον κερδίσω. Είχα πολλές ευκαιρίες σήμερα και ήθελα να δοκιμάσω και κάποια πράγματα. Είμαι ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα"

Για το αν σκέφτεται από τώρα έναν πιθανό προημιτελικό με τον Ναδάλ, ο Φέντερερ είπε με χιούμορ: "Δεν ήξερα καν ότι είναι στο quarter μου. Πλάκα κάνω. Τώρα προσπαθώ να συγκεντρωθώ γύρο με γύρο. Ίσως παίξω με τον Σαμ Κουέρι στον επόμενο γύρο και αυτό πρέπει να σκεφτώ. Αργότερα ίσως σκεφτώ τον Ράφα"

Πέμπτη 29/08: 2ος γύρος US Open

13-Isner (U.S.) beat Monfils (France) 7-5 6-2 4-6 7-6(4)
2-Nadal (Spain) beat Dutra Silva (Brazil) 6-2 6-1 6-0
10-Raonic (Canada) beat Andujar (Spain) 6-1 6-2 6-4
23-Lopez (Spain) beat Klahn (U.S.) 6-4 7-6(4) 4-6 7-5
22-Kohlschreiber (Germany) beat Roger-Vasselin (France) 6-3 6-2 5-7 6-2
Mannarino (France) beat 26-Querrey (U.S.) 7-6(4) 7-6(5) 6-7(5) 6-4
19-Robredo (Spain) beat Dancevic (Canada) 6-4 6-4 6-1