Κυριακή 23 Φεβρουαρίου 2014

ΑΡΣΕΝΑΛ - Ξέσπασε!

Το είχε ανάγκη! Μια εκπληκτική Άρσεναλ, αν και χωρίς τον Εζίλ, διέλυσε με σκορ 4-1 την Σάντερλαντ, παίζοντας υπέροχο ποδόσφαιρο και «γιάτρεψε» τις πληγές της ήττας από την Μπάγερν Μονάχου!

Με τον Ζιρού να επιστρέφει στην δράση και να σκοράρει δύο φορές (5΄, 31΄), τον Ροζίτσκι να δημιουργεί αλλά και να εκτελεί (42΄) –μαζί με τον Κοσιελνί (57΄) - και τον Γουίλσιρ σε πολύ καλή μέρα, οι «κανονιέρηδες» έδειξαν από νωρίς ποιος είναι το αφεντικό στο ματς και έφτασαν σε μια άνετη επικράτηση που τους φέρνει ξανά στο -1 από την πρωτοπόρο Τσέλσι! Η Σάντερλαντ διαμόρφωσε το τελικό 4-1 με σκόρερ τον Τζιακερίνι στο 81΄.

Το ματς:
Με τον καλύτερο τρόπο άρχισε το ματς για την Άρσεναλ καθώς μόλις στο 5΄και μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας, ο Ζιρού σκόραρε και έκανε το 1-0. Η απουσία του Εζίλ που έμεινε εκτός αποστολής, δεν φάνηκε έτσι, αφού το γκολ έφτιαξε από νωρίς την ψυχολογία των παικτών του Βενγκέρ που πήραν τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας. Μάλιστα, στο 24ο λεπτό, ο Ποντόλσκι έχασε σημαντική ευκαιρία για το δεύτερο γκολ. Τελικά, το 2-0 το έκανε και πάλι ο Ζιρού στο 31΄που εκμεταλλεύτηκε το «δώρο» της άμυνας της Σάντερλαντ. Στο 42΄οι παίκτες του Βενγκέρ… έκρυψαν την μπάλα και ο Ροζίτσκι με λόμπα νίκησε τον Μανόνε και έκανε το 3-0! Έτσι τελείωσε το πρώτο ημίχρονο.

Ο Πογιέτ έκανε δύο αλλαγές στο δεύτερο ημίχρονο και στο 50΄η Σάντερλαντ είχε μια καλή στιγμή με τον Μπορίνι ενώ γενικότερα προσπαθούσε να κρατήσει περισσότερο την μπάλα στην κατοχή της. Ωστόσο, η Άρσεναλ βρήκε τρόπο να… τελειώσει κάθε ελπίδα του αντιπάλου, πετυχαίνοντας στο 57΄το 4-0 με τον Κοσιελνί να σκοράρει με κεφαλιά μετά από κόρνερ… Κάπου εκεί ο ρυθμός άρχισε να πέφτει και τα λεπτά που έμεναν μέχρι το τέλος, ήταν διαδικαστικά. Το μόνο που κατάφερε να κάνει η Σάντερλαντ ήταν να μειώσει στο 81΄σε 4-1 με γκολ του Τζιακερίνι.

Συνθέσεις:

Άρσεναλ: Σέζνι, Σανιά, Μερτεζάκερ, Κοσιελνί (68΄Φλαμινί), Μονρεάλ (46΄Τζένκινσον), Αρτέτα, Ροζίτσκι (73΄Γκνάμπρι), Γουίλσιρ, Καθόρλα, Ποντόλσκι, Ζιρού

Σάντερλαντ: Μανόνε, Μπράντσλεϊ, Κι (73΄Σκόκο), Τζόνσον (46΄Λάρσον), Κόλμπακ, Ο’Σέι, Άλτιντορ (46΄Τζιακερίνι), Μπρίκατ, Βερτζίνι, Αλόνσο, Μπορίνι

Πηγή: england365.gr

---> ΚΑΝΤΕ LIKE  ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΜΕΡΩΝΕΣΤΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΓΙΑ ΕΣΑΣ - ΟΛΑ ΟΣΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ<--- ΚΑΤΕΒΑΣΤΕ ΤΟ APPLICATION ΣΤΟ ANDROID ΚΙΝΗΤΟ Ή TABLET ΣΑΣ   Ε Δ Ω <---