Κυριακή 9 Ιουνίου 2013

Λύγισε στο 89 ο Αντώνης

Οι Ελβετοί βρέθηκαν προ του φάσματος να την πατήσουν ξανά από την Εθνική μας, όμως ο Σεφέροβιτς στο 90' τους λύτρωσε και πήραν την υπερπολύτιμη νίκη που τους έδωσε την ευκαιρία να φτάσουν στους 14 βαθμούς και να ξεφύγουν τέσσερις βαθμούς από την Αλβανία. Η Εθνική μας έμεινε στην τελευταία θέση με τέσσερις βαθμούς.
Χωρίς καμία αμφιβολία το αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο αφού οι Ελβετοί ήταν κυρίαρχοι , όμως η Εθνική μας άντεξε μέχρι το 89, με τον Αντώνη Γιωργαλλίδη να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής. Βρέθηκε σε μεγάλη μέρα , όμως δυστυχώς λύγισε στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης. Η Εθνική μας θα μπορούσε να έφευγε όρθια από την Ελβετία. Κρατάμε όμως την μεγάλη προσπάθεια που έγινε, παρά την πίκρα της ήττας

Στο Ά μέρος η Εθνική μας ήταν ανύπαρκτη μεσοεπιθετικά. Οι Ελβετοί ήταν κυρίαρχοι και έχασαν αρκετές ευκαιρίες. Η μη αποτελεσματικότητα και η θετική προσπάθεια των διεθνών μας δεν τους επέτρεψε να βρουν τον δρόμο προς τα δίκτυα.

Στην επανάληψη οι Ελβετοί συνέχισαν να πιέζουν και να δημιουργούν ευκαιρίες ,με τον Αντώνη Γιωργαλλίδη να είναι το μεγάλο τους εμπόδιο το οποίο υπερπήδησαν στο τέλος. Όμως και η Εθνική μας απείλησε με τους Αλεξάνδρου σε δύο φάσεις και με τον Κυριάκου και θα μπορούσε να τους κάνει την ζημιά
Το πλάνο του Νιόπλια
Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Γιωργαλλίδης. Κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Μερκής και Αγγελής Χαραλάμπους. Στα άκρα από δεξιά ο Θεοφίλου και από αριστερά ο Ηλίας Χαραλάμπους. Στον χώρο της μεσαίας γραμμής αμυντικά χαφ οι Μάριος Νικολάου και Βίνσεντ Λαμπάν. Στα χαφ από δεξιά ο Αλωνεύτης και από αριστερά ο Αλεξάνδρου. Σε ελεύθερο ρόλο ο σε οργανωτικό ρόλο ο Μακρίδης και στην
κορυφή της επίθεσης ο Σωτηρίου.
Η παράταξη των Ελβετών
Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Μπενάλιο .Κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Τζουρού και Βον Μπέργκεν. Στα άκρα από δεξιά ο Λιχτστάινερ και από αριστερά ο Ροντρίγκεζ. Αμυντικά χαφ οι Ινλέρ και Μπεχράμι. Στα χαφ από δεξιά ο Σακίρι και από αριστερά ο Στόκερ. Επιθετικό δίδυμο οι Γκαβράνοβιτς και Ντρμιτς.
Μπήκαν δυνατά οι Ελβετοί
Όπως ήταν λογικό η Ελβετία μπήκε επιθετικά στον αγώνα και με την έναρξη έχασε τρεις πολύ καλές ευκαιρίες. Στο 7 ο Λιχστάινερ έκανε το σουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ένα λεπτό αργότερα ο Αγγελή Χαραλάμπους έδιωξε το πλασέ του Ντρίμιτς, ενώ στην επόμενη φάση στο 9 ο Γκραβράνοβιτς μέσα στην περιοχή έκανε την κεφαλιά στο κάθετο δοκάρι. Οι Ελβετοί συνέχισαν να πιέζουν και στο 24' ο Στόκερ έκανε το δυνατό σουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι . Στο 32' ο Ντρίμιτς έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
Στην εκπνοή του ημιχρόνου έχασε την μεγάλη ευκαιρία όταν στο 44’ ο Σακίρι έκανε το σουτ μέσα στην περιοχή, όμως έδιωξε με τα πόδια ο Γιωργαλλίδης

Με πρωταγωνιστή τον Αντώνη
Με την έναρξη της επανάληψης η Ελβετία έχασε την μεγάλη ευκαιρία όταν ο Σακίρι έκανε το σουτ, στο εξωτερικό των δικτύων. Ο επιθετικός μονόλογος των Ελβετών είχε συνέχεια και στο 57 ο Γκραβράνοβιτς μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ, όμως ο Γιωργαλλίδης εντυπωσιακά απέκρουσε. Στο 58 ήταν η σειρά του Στόκερ να κάνει το σουτ , όμως και ο Γιωργαλλίδης είπε και πάλι όχι
Λύγισε στο τέλος
Η Εθνική μας απείλησε για πρώτη φορά στον αγώνα στο 62 όταν Αλωνεύτης έδωσε στον Αλεξάνδρου ο οποίος μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ όμως απέκρουσε ο Μπενάλιο. Στο 70 η Εθνική μας απείλησε για δεύτερη φορά όταν ο 70 Ο Χ. Κυριάκου μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ , δίπλα απο το κάθετο δοκάρι. Η Ελβετία απείλησε στο 82 όταν ο Μερκής έκανε την προβολή στην προσπάθεια του να διώξει και ο Γιωργαλλίδης έδιωξε σε κόρνερ. Στο 87 ο Αλεξάνδρου έκανε το σουτ , το οποίο απέκρουσε ο Μπενάλιο. Δυστυχώς στο 89 ο Σεφέροβιτς μέσα στην περιοχή με σουτ νίκησε τον Γιωργαλλίδη και έκανε το 1-0.

ΚΥΠΡΟΣ: Γιωργαλλίδης, Θεοφίλου (90' Ντοπρασίνοβιτς), Α. Χαραλάμπους, Μερκής, Η. Χαραλάμπους, Λαμπάν, Μακρίδης, Νικολάου, Αλεξάνδρου, Σωτηρίου, Αλωνεύτης (62' Χ. Κυριάκου).

ΕΛΒΕΤΙΑ: Μπενάλιο, Λιχστάινερ, Ροντρίγκεζ, Φον Μπέργκεν, Τζιουρού, Μπεχράμι (67' Τζεμάιλι), Ίλνερ, Ντρίμιτς (73' Σεφέροβιτς), Στόκερ (77' Μπαρνέτα), Σιακίρι, Γκαβράνοβιτς.

Kίτρινες: Ινλέρ - Α. Χαραλάμπους, Σωτηρίου, Μακρίδης.

Source: sigmalive.com