Κυριακή 1 Δεκεμβρίου 2013

Νέα Σαλαμίνα - Ανόρθωση 0-3: Η Κυρία επέστρεψε

Ένα εκρηκτικό πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετό για την Ανόρθωση προκειμένου να κερδίσει με 3-0 την Νέα Σαλαμίνα και να δείξει σημάδια αντίδρασης επιστρέφοντας σε καλές εμφανίσεις.

Α’ Μέρος

Εντυπωσιακή η Ανόρθωση στο πρώτο ημίχρονο, κυριάρχησε στο γήπεδο κι έβαλε πολύ γερές βάσεις για να κερδίσει με το υπέρ της 3-0. Από τα πρώτα λεπτά φάνηκε τι θα ακολουθούσε με την «Μεγάλη Κυρία» να πιέζει και στο 12’ στη σέντρα του Αλέξα να βρίσκει το γκολ με τον Κάλβο. Η Νέα Σαλαμίνα έψαχνε τρόπους να αντιδράσει αλλά οι τελικές ενέργειες δεν ήταν καλές, με τον Βέγκα να καθαρίζει κάθε επικίνδυνη κατάσταση και έτσι στα τελικά στάδια ήρθαν και τα άλλα γκολ. Από στημένες φάσεις και τα δυο με τακουνάκι του Ζόρζ από κοντά στο 37 και μακρινό σουτ του Φοφανά΄στο 45’

Β’ Μέρος

Μπήκε με στόχο να μειώσει η Νέα Σαλαμίνα και είχε μερικές καλές στιγμές με τον Βαττή στο 47’ και τον Λαλίν στο 52’ αλλά στην πραγματικότητα τις μεγάλες φάσεις τις είχε και πάλι η Ανόρθωση σε καλές αντεπιθέσεις με μέτρια όμως τελειώματα από Γκριγκαλασβίλι και Φοφανά. Στο 73’ ο Αφρικανός είχε και τη μεγαλύτερη ευκαιρία από όλες όταν έκλεψε τη μπάλα από τον Σβόρκ αλλά πλάσαρε άουτ. Στη συνέχεια ο Κόστα βρήκε ευκαιρία και χάρισε ντεμπούτο στον Μακρή με τον ρυθμό να πέφτει .

-Χάνουν τον αγώνα με τον Άρη οι Αλέξα και Παβίσεβιτς με κάρτες. Τραυματίες αποχώρησαν οι Αβραάμ και Κολαούτι

Το live της αναμέτρησης

94' Τέλος αγώνα
93' Νέο τετ α τετ ο Γκριγκαλασβίλι πλασάρει στον Σέτκους
91' Επιστρέφει ο Ζόρζ
90' Τρία ακόμα λεπτά
89' Πλασέ από κοντά του Γκαρσία αδύναμο μαζεύει ο Σέτκους
89' Πρόβλημα και για τον Ζόρζ
86' Σουτ του Γκριγκαλασβίλι άουτ
83' Κίτρινη στον Αλέξα που χάνει κι αυτός τον Άρη
79' Στη θέση του Φοφανά
78' Ετοιμάζεται για ντεμπούτο ο νεαρός Μακρής
75' Σουτ του Βαττή στο δοκάρι και άουτ. Δόθηκε κόρνερ
75' Εκτελέστηκε χωρίς κάτι ιδιαίτερο
73' Έκλεψε τη μπάλα ο Φοφανά από τον Σβόρκ αλλά πλασάρει άουτ
69' Εκτελεί ο Κάλβο, έκοψαν οι της Σαλαμίνας
69' Εκτελεί ο Κάλβο και νέο κόρνερ
68' Πλασέ του Γκριγκαλασβίλι κοντράρει και κόρνερ
67' Κίτρινη στον Άντιτς
64' Κίτρινη στον Γκριγκαλασβίλι
63' Τραυματίας και ο Αβραάμ. Μπαίνει ο Δημητρίου
62' Σουτ του Γκαρσία, μπλοκάρει ο Σέτκους
60' Κίτρινη στον Ψιανό
57' Ο Τζούρτζουρίτς στη θέση του Λαλίν
55' Αντεπίθεση η Ανόρθωση με τον Γκαρσία να βρίσκει τον Φοφανά αλλά αυτός πλάσαρε αδύναμα στον Σέτκους
52' Κεφαλιά του Λαλίν, μπλοκάρει ο Βέγκα
50' Τετ α τετ ο Γκαρσία, κόπηκε λανθασμένα οφσάιντ
47' Φάουλ του Ρόκε, ασταθώς ο Βέγκα και ο Βαττής πλάσαρε ψηλά
46' Μικροτραυματισμός για Κολαούτι που αποχωρεί και μπαίνει ο Γκριγκαλασβίλι
45' Τέλος ημιχρόνου
45' Ένα μακρινό σουτ καθαρίζει το ματς για την Ανόρθωση
45' Γκολ ο Φοφανά!
40' Κίτρινη ο Παβίσεβιτς και χάνει Άρη
39' Ο Αβραάμ εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα κόλλησε στην περιοχή και ο Ζόρζ με πισινό σουτ σκόραρε
38' Γκολ ο Ζόρζ!
37' Κίτρινη στον Ρόκε. Δεν παίζει με Απόλλωνα
27' Εκτελεί ο Λεόν έδιωξε ο Ζόρζ και στη συνέχεια η μπάλα πάει άουτ για την Ανόρθωση
26' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο
25' Μπήκε καλύτερα η Ανόρθωση και δίκαια προηγείται
18' Υπήρξε πέναλτι σε χέρι του Ντομπρασίνοβιτς στην περιοχή που δε δόθηκε
13' Σέντρα του Αλέξα και με το στήθος ο Ισπανός σκοράρει. Γκολ Νο2 φέτος για τον Κάλβο
12' Γκολ ο Κάλβο!
9' Σουτ του Παβίσεβιτς άουτ
1' Έναρξη αναμέτρησης

Νέα Σαλαμίνα (Καλαιτζίδης): Σέτκους, Ψιανός, Μοντέϊρο, Σκβορκ, Μιντίκκης, Βαττής, Ντομπρασίνοβιτς, Λαλίν(57’ Τζούρτζουριτς), Ρόκε, Λεόν, Εντιαγέ

Ανόρθωση (Κόστα): Βέγκα, Άντιτς, Ζόρζε, Παβίσεβιτς, Αβραάμ(62’ Δημητρίου), Κάλβο, Αλέξα, Μάκος, Φοφανά(79’ Μακρής), Γκαρσία, Κολαούτι(46’ Γκριγκαλασβίλι)