Τρίτη 20 Αυγούστου 2013

Premier League: Μαν.Σίτι-Νιούκαστλ 4-0

Η Μάντσεστερ Σίτι επιβλήθηκε με σκορ 4-0 της Νιούκαστλ στην πρώτη αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ κι έδειξε ευθύς εξ αρχής ότι η Γιουνάιτεντ… πρέπει να ανησυχεί! Με δέκα στο δεύτερο μέρος οι «καρακάξες».

Παιχνιδάκι ήταν για τη Μάντσεστερ Σίτι η πρεμιέρα του νέου πρωταθλήματος της Πρέμιερ Λιγκ. Οι δευτεραθλητές Αγγλίας υποδέχθηκαν τη Νιούκαστλ και… έκαναν το κέφι τους στον αγωνιστικό χώρο του «Etihad», με τις «καρακάξες» να δείχνουν πως σε καμία περίπτωση δεν είναι έτοιμες…

Από ένα γκολ οι Σίλβα (6’), Αγουέρο (22’), Γ. Τουρέ (50’) και Νασρί (74’), εκπληκτικός ο Χεσούς Νάβας, ενώ ο Φερναντίνιο, ανέβασε κι άλλο το επίπεδο στη μεσαία γραμμή της Σίτι, δίπλα στον Γ. Τουρέ. Επίσημο ντεμπούτο και για τον Αλβάρο Νεγρέδο, που είδε τον επόπτη να του ακυρώνει λανθασμένα γκολ στο 86ο λεπτό.

Τραυματίες αποχώρησαν από το παιχνίδι οι Γιόνας Γκουτιέρεζ και Βινσέν Κομπανί.

Πριν από την έναρξη της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες τίμησαν τη μνήμη του Γερμανού τερματοφύλακα, Μπερτ Τράουτμαν, που άφησε την τελευταία του πνοή πριν από έναν μήνα, σε ηλικία 89 ετών. Ο εκλιπών, είχε υπερασπιστεί την εστία της Μάντσεστερ Σίτι από το 1949 έως και το 1964.

Το ματς:

Με νέο προπονητή στον πάγκο, η Μάντσεστερ Σίτι ξεκίνησε τη νέα σεζόν με… νέο αέρα. Διαφορετικό από τον περσινό και πολύ καλύτερο. Η Νιούκαστλ δεν περίμενε από τους «πολίτες» να βρίσκονται… παντού μέσα στο γήπεδο και μόλις στο 6ο λεπτό από κεφαλιά του Σίλβα, έγινε το 1-0! Η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι κυριαρχούσε στον αγωνιστικό χώρο και ο μοναδικός που θα έπρεπε να προσέχει, ήταν ο Χατέμ Μπεν Αρφά. Και αυτός, όμως, μόνος του, δεν μπορούσε να κάνει πολλά πράγματα.

Στο 22ο λεπτό, από εκπληκτική πάσα με τακουνάκι του Τζέκο, ο Αγουέρο με ωραίο δεξί σουτ στην κίνηση έγραψε το 2-0 και παρά το γεγονός πως από το 35’ και μετά πήραν μέτρα στο γήπεδο οι «καρακάξες», δεν μπορούσαν να απειλήσουν. Το έκαναν μόνο με ένα μακρινό και αρκετά φιλόδοξο σουτ του Τιοτέ στο 44’. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, κακώς δεν δόθηκε πέναλτι στη Σίτι σε χέρι του Τέιλορ, αλλά αυτός, αντίκρισε την κόκκινη κάρτα του Μάρινερ για χτύπημα στον Αγουέρο, αφήνοντας τη Νιούκαστλ με παίκτη λιγότερο για ένα ολόκληρο ημίχρονο.

Στο ίδιο ακριβώς μοτίβο και το δεύτερο ημίχρονο. Με επίδειξη δύναμης και υπεροχής από τη Σίτι που είχε και παίκτη παραπάνω. Στο 49’, ο Έντιν Τζέκο είδε τον Κρουλ να του λέει «όχι» σε εξ’ επαφής κεφαλιά, για να έρθει ο Γιάγια Τουρέ στο 50’ και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-0 με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ. Ο Χεσούς Νάβας πήρε πολλές πρωτοβουλίες και αρκετές προσπάθειες από δεξιά, ο Τζέκο συνέχισε να απειλεί την εστία του Κρουλ, αλλά ο Νασρί ήταν αυτός που στο 74’ διαμόρφωσε το τελικό 4-0. Ο Νεγρέδο που πέρασε στο ματς στο 80’, σκόραρε στο 86’, αλλά το γκολ ακυρώθηκε λανθασμένα για οφσάιντ.
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μάντσεστερ Σίτι: Χαρτ, Ζαμπαλέτα, Κομπανί (71’ Χάβι Γκαρσία), Λέσκοτ, Κλισί, Νάβας, Φερναντίνιο, Τουρέ, Σίλβα (80’ Νεγρέδο), Τζέκο, Αγουέρο (61’ Νασρί)

Νιούκαστλ: Κρουλ, Ντεμπισί, Τέιλορ, Κολοτσίνι, Εμπιβά, Τιοτέ, Γκουτιέρεζ (44’ Ανίτα), Μπεν Αρφά (65’ Σάμι Αμεόμπι), Σισοκό, Γκουφράν (45’ + 3’ Ντουμέτ), Σισέ