Σάββατο 12 Οκτωβρίου 2013

Ισλανδία-Κύπρος 2-0 - Το ήθελαν περισσότερο

Δεν τα κατάφερε η εθνική μας στο παγωμένο Ρέυκιαβικ και ηττήθηκε με 2-0 από την Ισλανδία. Οι Ισλανδοί το ήθελαν περισσότερο αφού σαφώς το κίνητρο τους ήταν μεγαλύτερο από της εθνικής μας.

Ανούσια υπεροχή
Οι Ισλανδοί ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα αφού ήθελα το γρήγορο γκολ. Δεν έφτιαξαν όμως τις μεγάλες φάσεις παρά απείλησαν με στατικές φάσεις τις οποίες απομάκρυναν οι αμυντικοί μας.

Έγιναν οι φάσεις
Μετά το πρώτο δεκαπεντάλεπτο οι Ισλανδοί έγιναν πιο απειλητικοί και δημιούργησαν ευκαιρίες για το γκολ. Παρόλα αυτά η άμυνα μας κράτησε και δεν δέχθηκε γκολ. Στον αντίποδα η εθνική μας ομάδας δεν μπόρεσε πλην μιας περίπτωσης να απειλήσει.

Αντέξαμε στο ημίχρονο
Παρά την πίεση και τον κόντρα άνεμο η εθνική μας άντεξε να πάει με το 0-0 στο πρώτο ημίχρονο. Καλή εμφάνιση αμυντικά από τους διεθνείς αλλά δεν απειλήσαμε στην επίθεση. Η Ισλανδία είχε κατοχή, έφτιαξε προϋποθέσεις για το γκολ αλλά δεν βρήκε την μεγάλη ευκαιρία.

Λάθη και 1-0
Και ενώ η ομάδα μας μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο οι Ισλανδοί που προειδοποίησαν δύο φορές στο δεύτερο μέρος ήρθαν τα απανωτά λάθη από την άμυνα μας στο 60΄ λεπτό όπου ο Σίγκορμπσον άνοιξε το σκορ. Συγκεκριμένα ο Μέρτακκας έκανε άτσαλο διώξιμο και ο Σίγκουρτσον πήρε την μπάλα εκτός περιοχής και βρήκε τον Γιάρνασον στην περιοχή. Ο τελευταίος σούταρε με τον Γιωργαλλίδη να αποκρούει αλλά δεν ήταν κανείς εκεί να απομακρύνει και έτσι ο Σίγκορμπσον με πλασέ άνοιξε το σκορ.

Πέτυχαν το ζητούμενο
Η Ισλανδία μετά το γκολ συνέχισε να είναι απαιτητική στο γήπεδο και να ζητά ένα δεύτερο γκολ. Αυτό ήρθε στο 76΄ με τον Γ. Σίγκουρτσον να παίρνει το ριμπάουντ σε απόκρουση του Γιωργαλλίδη και πάλι και να σκοράρει. Υποψία οφ-σαιτ στο γκολ.

Εν κατακλείδι
Η Ισλανδία κέρδισε δίκαια τον αγώνα και δικαιούται να ελπίζει στην συμμετοχή της στα μπαράζ. Με νίκη επί της Νορβηγίας θα το πετύχουν αυτό ή και με ίδιο αποτέλεσμα με τους Σλοβένους (σ.σ. παίζει με Ελβετία).

Ποιοι ξεχώρισαν
Ο Γιωργαλλίδης ξεχώρισε με τις αποκρούσεις του από το παιχνίδι αφού ο διεθνής μας τερματοφύλακας κράτησε το σκορ στο 2-0, από τους υπόλοιπους προσπάθησε περισσότερο ο Αλωνέυτης σε ένα μέτριο παιχνίδι από τους διεθνείς μας.

Διαιτητής: Ίστβαν Βατ
Σκόρερ: 60΄ Σίφουρσον, 76΄ Σίγκουρτσον
Κάρτες: 13΄ Χαραλαμπίδης, 25΄ Μερκής, 65΄ Αλωνεύτης

Συνθέσεις

ΙΣΛΑΝΔΙΑ (Lars Lagerback): Halldorsson, Saevarsson, R. Sigurdsson, Gudmundsson, Bjarnason, Sigborsson, Arnason, Gunnarsson(78΄Danielson), Gudjohnsen (66΄ Finbogason), Skulason, G. Sigurdsson(81΄ Gkislason)

ΚΥΠΡΟΣ (Μιχάλης Χατζηπιερής): Γιωργαλλίδης, Μέρτακκας, Μερκής, Α. Χαραλάμπους, Βασιλείου, Λαμπάν, Τζ. Δημητρίου, Αλωνεύτης, Χαραλαμπίδης(68΄ Εφραίμ), Αλεξάνδρου, Μυτίδης(75΄ Σωτηρίου).

Το live του παιχνιδιού

93' Τέλος αγώνα
89' Τριπλή ευκαιρία για τους Ισλανδούς με τον Γιωργαλλίδη να λέει όχι
83' Ο Παύλου στην θέση του Αλεξάνδρου
81' Ο Γκίσλασον στην θέση του Γ. Σίγκουρτσον
76' Σκοράρουν οι Ισλανδοί με τον Γ. Σίγκουρτσον
75' Ο Σωτηρίου στην θέση του Μυτίδη
73' Μεγάλη ευκαιρία για την Ισλανδία με τον Γιάρνασον να κάνει την κεφαλιά αλλά ο Γιωργαλλίδης να αντιδρά
68' Ο Εφραίμε στην θέση του Χαραλαμπίδη
66' Πρώτη αλλαγή για Ισλανδία με τον Φιγκόρασον να περνά στην θέση του Γκούτγιονσεν
65' Κίτρινη στον Αλωνεύτη
60' Σκοράρει η Ισλανδία με τον Σίγκορμσπον μετά από μελέ στην περιοχή μας
53' Νέο σουτ από τον Γ. Σίγκουτσον άουτ
47' Καλή ευκαιρία με τον Μπιάρνασον αλλά απεκρούει ο Γιωργαλλίδης
46' Έναρξη β ημιχρόνου
45' Τέλος ημιχρόνου
44' Σουτ από τον Γιάρνασον άουτ
40' Σουτ από τον Λαμπάν άουτ
30' Σουτ από τον Γκούτμουσον απεκρούει ο Γιωργαλλίδης
28' Κεφαλία από τον Σίχορσον άουτ
25' Κίτρινη στον Μερκή
24' Μεγάλη ευκαιρία με τον Μπιάρνασον να μην μπορεί να πλασάρει σε κενό τέρμα
20' Καλό σουτ από τον Γκ. Σίγκουρτσον άουτ
19' Καλή φάση για την εθνική μας αλλά ο Ρ. Σίρκουτσον απεμάκρυνε την τελευταία στιγμή
18' Σουτ από τον Γκούτμουσον απεκρούει ο Γιωργαλλίδης
17' Πρώτη καλή φάση με την κεφαλιά του Μπιάρνασον να φεύγει έξω
13' Κίτρινη στον Χαραλαμπίδη
2' Φάουλ με τον Σίγκουρτσον άουτ
1' Έναρξη του αγώνα
0' Στον πάγκο: Κίσσας, Μάστρου, Σωτηρίου, Αρτυματάς, Εφραίμ, Χ. Κυριάκου, Αβραάμ, Παύλου, Αντωνιάδης, Μ. Νικολάου.