Τετάρτη 1 Ιανουαρίου 2014

Πρέμιερ Λιγκ: Και η μάχη συνεχίζεται

Σχεδόν σαν να μην έγινε η αγωνιστική αυτή στην Πρέμιερ λιγκ. Άρσεναλ, Μάντσεστερ Σίτι, Τσέλσι και Λίβερπουλ προχώρησαν με νίκες. Ισοπαλία στο τέλος για Έβερτον και ήττα για Νιούκαστλ. Σε λίγο το ντέρμπι Μάντσεστερ Γιουνάιτετ-Τόττεναμ

Η δράση ξεκίνησε νωρίς το απόγευμα με την Μάντσεστερ Σίτι να φιλοξενείται στην Ουαλία από την Σουόνσι και να παίρνει σπουδαίο διπλό με τις οβίδες των Τουρέ και Κολάροφ. Η Σίτι προηγήθηκε με τον Φερναντίνιο με την Σουόνσι να απαντά με τον Μπόνι προσωρινά.

Στο Emirates η Άρσεναλ τα χρειάστηκε με την μαχητική Κάρντιφ (είχε τον Σόλκσιερ στην εξέδρα), όμως ο Μπέντνερ στο 87΄ και ο Ουόλκοτ στο 92 λεπτό έδωσαν την νίκη στους κανονιέρηδες. Η Τσέλσι καλύτερη από τηνΣαουθάμπτον στο β μέρος πήρε την νίκη. Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες μοιράστηκαν εντυπώσεις και ευκαιρίες. Οι μπλε όμως στο δεύτερο ανέβασαν στροφές και πήραν την νίκη. Η Λίβερπουλ επέστρεψε στις νίκες στον Άνφιλντ, στην επιστροφή του Τζέραντ, νίκησε την Χαλ με 2-0 χάρις στα γκολ των Άγγερ και ποιου άλλου Λούις Σουάρες.

Στα άλλα ματς η Έβερτον ισοφάρισε στις καθυστερήσεις την Στόουκ ενώ η Νιούκαστλ έχασε από την Γουέστ Μπρομ αγωνιζόμενη με 10 ποδοσφαιριστές. Σπουδαίες νίκες για Φούλαμ και Άστον Βίλα πάνω σε Γουέστ Χαμ και Σάντερλαντ αντίστοιχα ενώ ισοπαλία για Κρύσταλ Πάλας και Νόργουιτς.

Αναλυτικά
Σουόνσι - Μάντσεστερ Σίτι 2-3 (45΄, 92΄ Μπόνι-14΄ Φερναντίνιο, Τουρέ 58΄, Κολάροφ 66΄)
Άρσεναλ - Κάρτιφ 2-0 (88΄ Μπέντνερ, 92΄ Ουόλκοτ)
Λίβερπουλ - Χαλ 2-0 (36΄ Άγγερ, 50΄ Σουάρες)
Σαουθάμπτον - Τσέλσι 0-3 (60΄ Τόρες, 71΄ Γουίλλιαν, 82΄ Όσκαρ)
Κρύσταλ Πάλας - Νόργουιτς 1-1 (Πάντσεον 44΄ (πεν)-Τζόνσον 39΄
Φούλαμ - Γουέστ Χαμ 2-1(32΄ Σίντγουελ, 66΄ Μπερμπάτοφ-7΄ Ντιαμέ)
Στόουκ - Έβερτον 1-1 (49΄ Ασαιτί-92΄ Μπέινς (πεν))
Σάντερλαντ - Άστον Βίλα 0-1 (15΄ Αγκονλαχόρ)
Γουέστ Μπρομ - Νιούκαστλ 1-0 (87΄ Μπεραχίνο(πεν))