Κυριακή 14 Ιουλίου 2013

Μουντιάλ Νέων: Στην κορυφή του κόσμου η Γαλλία – Σωτήρας ο κίπερ Αρεόλα – VIDEO

Στα πέναλτι οδηγήθηκε ο τελικός με αντίπαλο την Ουρουγουάη (0-0 η κανονική διάρκεια και η παράταση) με τον τερματοφύλακα των Γάλλων να ντύνεται ήρωας αποκρούοντας δύο.

Τα πήρε όλα ο Αρεόλα! Κατ’ ακρίβεια νικήθηκε μία φορά. Μόνο μία όμως και εκείνη καθόλου σημαντική.

Ο τερματοφύλακας των Γάλλων, Αλφόνς Αρεόλα, στη διαδικασία των πέναλτι ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής, σταματώντας τις πρώτες δύο εκτελέσεις των Ουρουγουανών και αφού οι συμπαίκτες του δεν αστόχησαν, οι «τρικολόρ» ανέβηκαν στο κορυφαίο σκαλοπάτι του κόσμου σε επίπεδο νέων (4-1 το αποτέλεσμα στα πέναλτι). Η Γαλλία πανηγυρίζει την πρώτη της κατάκτηση Παγκόσμιου Κυπέλλου κάτω των 20 ετών!

Στην κανονική διάρκεια του τελικού καμία ομάδα δεν κατάφερε να σκοράρει με το 0-0 να μένει και στην παράταση. Η Ουρουγουάη πάντως ήταν η ομάδα που είχε τις περισσότερες ευκαιρίες.